Math 110 Worksheet #4. Ratios

Download (0)

Full text

(1)

Ratios

The math name for a fraction is ratio. A ratio is just a fancy way to say a fraction. In the Culinary Arts, you use ratios all the time. The Working Factor is a ratio.

working factor = new yield old yield

You can use ratios when you convert from one unit to another. Since 16 ounces = 1 pound, the conversion ratios are

16 ounces and 1 pound

1 pound 16 ounces

You can see that these ratios relate pounds and ounces. Example 1: using a ratio

To convert from 2 pounds into an equivalent number of ounces, we use the first ratio. 2 pounds * 16 ounces = 2 pounds * 16 ounces = 32 ounces

1 pound 1 pound so 2 pounds equals 32 ounces.

Example 2: using a ratio

To convert from 40 ounces into an equivalent number of pounds, we use the second ratio. 40 ounces * 1 pounds = 40 ounces * 1 pounds = 2.5 pounds

16 ounces 16 ounces so 40 ounces equals 2.5 pounds.

Notice that in each case, you use the conversion ratio that forces the units to cancel (divide) out. The units tell you which form of the conversion ratio you must use.

Proportions

A proportion is two ratios set equal to one another. That is, a proportion is a fraction equal to a fraction. The above problems can be done using proportions. Note that one of the

conversion ratios is used. Surprisingly, it doesn’t matter which one you pick to use in the proportion. The result will always be the same. Just make sure you put the units in the same order as the conversion proportion. The units on the left side of the proportion must always be the same as the units on the right side of the proportion.

Example 1: using a proportion to change units

To convert from 2 pounds into an equivalent number of ounces

n ounces = 16 ounces Crisscross multiply. (This can be 2 pounds 1 pound done ONLY with proportions). n * 1 = 2 * 16

Therefore, 2 pounds is the same as 32 ounces. OR:

2 pounds 1 pound Crisscross multiply. (This can be n ounces = 16 ounces done ONLY with proportions). n * 1 = 2 * 16

(2)

Therefore, 2 pounds is equivalent to 32 ounces. Example 2: using a proportion to change units

n pounds 1 pound Remember, crisscross multiplication can 40 ounces = 16 ounces be done only with proportions.

n * 16 = 40 * 1

16*n = 40 To undo the multiplication of 16, we divide both sides by 16. 16*n = 40

16 16 Cancel the 16s. (This is why we chose to divide by 16.) n = 2.5

Therefore, 40 ounces are equivalent to 2.5 pounds

OR 40 ounces = 16 ounces Again, because this is a proportion, we can use the n pounds 1 pound crisscross multiplication.

40 * 1 = n * 16 This is exactly the same as the above problem.

40 = 16*n To undo the multiplication of 16, we divide both sides by 16. 40 = 16*n

16 16 Cancel the 16s. (This is why we chose to divide by 16.) 2.5 = n

Therefore, 40 ounces are the same as 2.5 pounds.

One of the most useful proportions in your field of study is the following proportion. As usual, the units on the left side of the proportion must be the same as the units on the right side of the proportion.

quantity needed = portions needed portion size purchase size

Example 3: using a proportion to find quantity needed

Link sausages must be ordered in pounds. Say one portion consists of 4 sausages (links) and you are serving 150 people. If 8 sausages are in each pound, how many pounds must you order?

First, identify the information: quantity needed = ?? pounds portion size = 4 sausages

number of portions needed = 150 purchase size = 8 sausages (per pound)

so n = 150 Notice the units:

4 8 left side= pound per sauage = pound

(3)

n * 8 = 4 * 150 the right side = 1 = pound sausage/pound sausage 8 * n = 600 8 * n = 600 8 8 n = 75

You need to order 75 pounds of link sausages. Example 4: using a proportion to find the quantity needed

Say you need 60 servings of 6-ounce glasses of milk. Milk comes in gallons. (128 fluid ounces = 1 gallon) How much milk must you order?

quantity needed = ?? gallons portion size = 6 ounces

number of portions needed = 60

purchase size = 128 ounces (per gallon)

so n = 60 Notice the units:

6 128 left side= gallon per ounce = gallon

ounce

n * 128 = 6 * 60 right side = 1 = gallon ounce/gallon ounce 128 * n = 360

128 * n = 600

128 128 n = 2.8

You need to order 3 gallons of milk.

Sometimes you want to know how many serving you have available. A slightly altered form of the previous proportion will give you the way to find your information. As always, the units on the left side of the proportion must match the units on the right side.

quantity available = portions available portion size purchase size

Example 5: using a proportion to find the number of servings

If you have 1.5 gallons of milk in the refrigerator and you are serving the adults in 8 ounce glasses, how many servings do you have? (Remember, 128 fluid ounces = 1 gallon.)

quantity available = 1.5 gallons portion size = 8 ounces

number of portions needed = ??

purchase size = 128 ounces (per gallon)

so 1.5 = n left side = gallons

8 128 ounce

1.5 * 128 = 8 * n right side = 1 = gallons

192 = 8 * n ounces/gallons ounces

192 = 8 * n

(4)

n = 24

You have 24 8-ounce servings of milk on hand.

There is one more proportion to examine. Again, it is a proportion that will help find the cost of one serving or portion. It is important to know how much a serving costs, you that an appropriate menu cost can be determined. Here we will just find the cost of one portion, the cost per portion. As always, the units need to be the same.

portion cost = AP cost

portion size EP size (Review Worksheet #3 if you have forgotten AP and EP)

Example 6: using a proportion to find the cost per portion

A 15-pound case of bacon slices cost $18. On the average, there are 20 slices of bacon in a pound. If one serving consists of three slices of bacon, what is the cost per serving of bacon?

portion cost = $??

portion size = 3 slices Notice the AP size and the EP size are the same AP cost = $18 since bacon slices are measured by slices and

EP size = 15*20=300 slices not the weight of each slice after cooking. n = 18 left side = $ per slice or dollars

3 300 slice

right side = $ per slice or dollars

n * 300 = 3 * 18 slice

300*n = 54 300n = 54

300 300

n = .18

Therefore, one serving of three bacon slices costs $.18. Example 7: using a proportion to find the cost per portion

Say a 20-pound box of large elbow macaroni costs $12. One portion of cooked macaroni is about 10 ounces. However, cooked macaroni weighs about 2.6 times as much as the raw macaroni.

portion cost = $?? portion size = 10 ounces

AP cost = $12.00 (Notice you must find the EP size in ounces) EP size = 20 pounds * 2.6 = 5.2 pounds

= 52 pounds * 16 ounces = 832 ounces

1 pounds

n = 12 (Check that the units are the same on each side.)

10 832 n*832 = 10*12 832n = 120 832n = 120 832 832 n = .1442

(5)

Therefore, large elbow macaroni costs $.144 per portion.

Note: If you were pricing the total meal (plate cost), you would find the cost of one portion for each item to the nearest mill. You add these costs to find the total meal cost and then round to the nearest penny.

Problems

Here are a few standard unit conversions.

16 tablespoons = 1 cup 8 ounces = 1 fluid cup

2 cups = 1 pint 16 ounces = 1 pound

2 pints = 1 quart 4 quarts = 1 gallon

1. Use the standard unit conversions given above to fill in the following: 43 tablespoons = ________cups

3 fluid cups = ________ ounces 5 pins = _______ quarts

.75 gallons = _________cups 420 ounces = _________pounds

2. Sour cream is sold in 5-pound tubs. The Book of Yields says 1 pound of sour cream = 1.874 cups. How many cups of sour cream are in one tub?

3. World’s Finest Coffee (Decaf) is sold by the case where one case contains 48 6-ounce packages. A restaurant uses 36 pounds of this coffee each month. How many cases must be ordered per month?

4. If one 6-ounce package of the coffee mentioned in problem #3 makes about 18 servings of coffee, how many servings are in a case?

5. A recipe for Brioche Parisienne (in Mastering the Art of French Pastry, page 201) uses approximately 2 ounces of pate a brioche for each portion. If you are serving 65 people, how many pounds of pate a brioche are required for this recipe?

6. Blanched, slivered almonds come in 3-pound cans and cost $56.92 per can. Pate d’ Amandes (almond paste) requires 10 ounces of these almonds to make about 2.25 pounds of the paste. How many cans of blanched, slivered almonds are needed to make 12 pounds of pate d’ amandes?

7. A #10 can of blueberries provides about 55 ounces of drained berries. One can costs about $9.60. One ten-inch blueberry pie serves 8 people. If each pie uses 11 ounces of blueberries, what is the portion cost of the blueberries?

(6)

8. A shipment of forty pounds of fresh, drawn (gutted) salmon is purchased for $4.50 per pound. The filet yield of this fish is 27.2 pounds of salmon. If each portion consists of an 8-ounce filet, what is the cost per portion?

9. Suppose you need 300 ounces of boneless, skinless half breasts of chicken. Suppose you order untrimmed half breasts for $2.16 per pound. Each pound of untrimmed half breast of chicken yields about 10.1 ounces of boneless, skinless half breasts. How many pounds of the untrimmed chicken must you order?

10. A boneless, skinless half-breast of chicken weights about 5.3 ounces. What is the portion cost of one half breast of chicken from problem #9?

Figure

Updating...

References

Related subjects :