Surface
Surface
Area
A formula is just a set of instructions. It
tells you exactly what to do!
All you have to do is look at the picture
and identify the parts.
Let
’
s start in the beginning…
Before you can do surface area or volume,
you have to know the following formulas.
Rectangle
A = lw
Triangle
A = ½ bh
Circle
A = π r²
Day 1 - Surface Area of
Day 1 - Surface Area of
Prisms
Prisms
Surface Area
Surface Area
= The
= The
total area of the flat
total area of the flat
surfaces
surfaces
of a three-dimensional object
of a three-dimensional object
(Or think of it as the amount of paper you’ll
(Or think of it as the amount of paper you’ll
need to wrap the shape.)
need to wrap the shape.)
•
To calculate surface area simply find the area
To calculate surface area simply find the area
of each face, then add the areas together
of each face, then add the areas together
•
Because you are finding the area of each face,
Because you are finding the area of each face,
calculate your answer in units
Rectangular
Prism
Triangular
Prism
Prism = A solid object that has two
identical polygon bases and
rectangular shaped flat sides.
•
Bases – are the shape you would
have if you were to flatten the solid
•
Height – the extended part of the
Surface Area (SA) of a
Surface Area (SA) of a
Rectangular Prism
Rectangular Prism
Like dice,
there are
six sides
(or 3 pairs
of sides)
1
stpair
3
rdpair
2
nd•
Add the area of all 6 sides to find the
Add the area of all 6 sides to find the
aurface area.
aurface area.
10 - length
5 - width
6 - height
10 - length
5 - width
6 - height
Rectangular Prism Example
(continued)
Face Formula Area Top
(red,yellow)
b x h 10x5 = 50
Bottom b x h = 50 Front
(red,purple)
b x h 10x6 = 60
Back b x h = 60 Left
(yellow,purple)
b x h 6x5 = 30
Right b x h = 30 Total Surf.Area add = 280
units2
Practice
Practice
10 ft 12 ft
22 ft Face Formula Area
Top
(red,yellow)
b x h 22x10 = 220
Bottom b x h = 220 Front
(red,purple)
b x h 22x12 = 264
Back b x h = 264 Left
(yellow,purple)
b x h 10x12 = 120
Surface Area of a
Surface Area of a
Triangular Prism
Triangular Prism
•2 bases
(triangular)
•3 sides
Triangular Prism Net
2(area of triangle) + Area
2(area of triangle) + Area
of rectangles
of rectangles
15ft
Face Formula Area Front
(blue,black)
½ (b x h) ½ (12x15) = 90
Back ½ (b x h) = 90 Left
(yellow,red)
b x h 25 x 20 = 500
Right b x h = 500
Bottom (red,blue)
b x h 12 x 25 = 300
Practice
Practice
Face Formula Area
Front (blue, black)
½ (b x h) ½ (3 x 4) = 6
Back ½ (b x h) = 6 Left (blue,green) b x h 3 x 11 = 33 Right
(green,yellow)
b x h 11 x 5 = 55
Bottom (green,red)
b x h 11 x 4 =44
DAY 2
DAY 2
Surface Area of a
Surface Area of a
Cylinder
Review
Review
•Surface area is like the amount of
paper you’ll need to wrap the shape.
•You have to “take apart” the shape
and figure the area of the parts.
Parts of a cylinder
Parts of a cylinder
A cylinder has 2 main
parts.
A
rectangle
(lateral
surface)
and
A
circle
– well, 2
circles really.
The Soup Can
The Soup Can
Think of the Cylinder as a soup
Think of the Cylinder as a soup
can.
can.
You have the top and bottom lid
You have the top and bottom lid
(
(
circles
circles
) and you have the label
) and you have the label
(a
(a
rectangle
rectangle
– wrapped around
– wrapped around
the can).
the can).
The lids and the label are related.
The lids and the label are related.
The circumference of the lid is
The circumference of the lid is
the same as the length of the
the same as the length of the
Area of the Circles
Area of the Circles
Formula for Area of Circle
Formula for Area of Circle
A=
A=
r
r
2
2
= 3.14 x 3
= 3.14 x 3
22= 3.14 x 9
= 3.14 x 9
= 28.26
= 28.26
But there are 2 of them so
But there are 2 of them so
28.26 x 2 = 56.52 units
28.26 x 2 = 56.52 units
squared
The Rectangle (Lateral
The Rectangle (Lateral
Area of the Lateral
Area of the Lateral
Add them together
Add them together
Now add the area of the
Now add the area of the
circles and the area of
circles and the area of
the rectangle together.
the rectangle together.
56.52 + 113.04
56.52 + 113.04
= 169.56
= 169.56
units
units
squared
squared
The total Surface Area!
Formula for Cylinder
Formula for Cylinder
SA = (2
SA = (2
rh) + 2 (
rh) + 2 (
r
r
2
2
)
)
Label
Label
Lids
Lids
(2)
(2)
Area of Rectangle Area of
Area of Rectangle Area of
Circles
Circles
Practice
Practice
Be sure you know the difference
Be sure you know the difference
between a radius and a diameter!
between a radius and a diameter!
SA = (2
SA = (2
r h) + 2 (
r h) + 2 (
r
r
2
2
)
)
= (2x3.14 x 11 x 14) + 2 (3.14 x
= (2x3.14 x 11 x 14) + 2 (3.14 x
11
11
2
2
)
)
= (967.12) + 2 (3.14 x 121)
= (967.12) + 2 (3.14 x 121)
= (967.12) + 2 (379.94)
= (967.12) + 2 (379.94)
= (967.12) + (759.88)
= (967.12) + (759.88)
= 1727 cm
More Practice!
More Practice!
SA
SA
= (2
= (2
rh) + 2 (
rh) + 2 (
r
r
2
2
)
)
= (2 x 3.14 x 5.5 x 7) + 2 ( 3.14
= (2 x 3.14 x 5.5 x 7) + 2 ( 3.14
x 5.5
x 5.5
2
2
)
)
= (241.78) + 2 (3.14 x 30.25)
= (241.78) + 2 (3.14 x 30.25)
= (241.78) + 2 (3.14 x 94.99)
= (241.78) + 2 (3.14 x 94.99)
= (241.78) + 2 (298.27)
= (241.78) + 2 (298.27)
= (241.78) + (596.54)
= (241.78) + (596.54)
=
=
838.32 cm
838.32 cm
2
2
11 cm
Day 3
Day 3
Surface Area of a
Surface Area of a
Pyramid
Pyramids
Pyramids
Like a prism, a pyramid has a polygon
Like a prism, a pyramid has a polygon
shaped base but a pyramid is different
shaped base but a pyramid is different
than a prism because it has triangular
than a prism because it has triangular
faces.
Rectangular Pyramid
Rectangular Pyramid
Nets
Nets
A pyramid has
A pyramid has
2 shapes:
2 shapes:
One (1) square
One (1) square
base &
base &
Four (4)
Four (4)
triangle faces
Since you know how to find
Since you know how to find
the areas of those shapes
the areas of those shapes
you can simply add them.
Square Pyramid
The base is a square
so all sides are 7.
Face Formula Area
Base (bottom) b x h 7 x 7 = 49
Left ½ (b x h) ½ (7 x 12) = 42 Right = 42
Front = 42
Back = 42
Rectangular
Pyramid
The base is a square
so all sides are 7.
Face Formula Area
Base (bottom) b x h 12 x 8 = 96 Left ½ (b x h) ½ (8 x 12) = 48 Right = 48
Front ½ (12 x 10)=60
Back = 60 Total Surf.Area =312
Triangular Pyramid Nets
Triangular Pyramid Nets
A triangular
A triangular
pyramid has 2
pyramid has 2
Triangular Pyramid
Triangular Pyramid
Face Formula Area
Base (bottom) ½ (b x h) ½ (17 x 14.7) = 124.95
Left ½ (b x h) ½ (17 x 13.8) = 117.3
Right = 117.3
Front = 117.3