POSEIDON 3. Model: POSEIDON 3-16 POSEIDON 3-20 POSEIDON 3-24 POSEIDON 3-26 POSEIDON 3-28 POSEIDON 3-30 POSEIDON 3-40.

21  Download (0)

Full text

(1)

Stykliste Dansk

20-02-2015

Model:

POSEIDON 3-16

POSEIDON 3-20

POSEIDON 3-24

POSEIDON 3-26

POSEIDON 3-28

POSEIDON 3-30

POSEIDON 3-40

POSEIDON 3

(2)

Indholdsfortegnelse

POSEIDON 3

RAMME

3

Cabinet

5

MOTOR

7

Pump for single phase machines

9

Pump for three phase-machines

11

Electric box

13

Default accessories

16

Hose reel POSEIDON 3

18

(3)

RAMME

POSEIDON 3

3

Stykliste ID

(4)

RAMME

POSEIDON 3

POSEIDON305

4

Stykliste ID

Pos

Vare nr.

Ant

Beskrivelse

0 101117819 1 Packing Kit Poseidon 3 NOT SHOWN

1 301002289 1 Stel

2 1814730 2 SCREW 35X10B W1423 3 909100214 1 Drejeknap Gr.1 4Kt 4 301001000 1 Doserv entil 5 301001906 2 Lukkekappe

6 5206636 1 Pv c-Slange, Klar Ø6/Ø10 * SEE NOTE

7 6400240 1 Filter 8 101814782 2 Skrue 9 909100426 2 Washer 16 Din34815 Pa 10 6528568 2 Hjul 11 11710 2 Låsering 12 6522843 2 Nav kapsel 13 301002300 1 Lance Holder Bottom 14 301002301 2 FOOT POSEIDON 3 15 301002304 1 Axle Ï15X1,5 16 301002305 2 PROFIL 25X35 17 301002292 1 Slangeholder Standard 18 301002290 1 Håndtag 19 909100425 6 Skrue

(5)

Cabinet

POSEIDON 3

5

Stykliste ID

(6)

Cabinet

POSEIDON 3

POSEIDON306

6

Stykliste ID

Pos

Vare nr.

Ant

Beskrivelse

1 301002295 1 Kabinet XT-models

2 107140957 1 COVER PRINTED HPC 30 UNITOR Unitor HPC 30

2 301002294 1 Kabinet Standard

3 909100443 2 SCREW K30X18T12 WN5452 4 3806262 1 STRAIN RELIEF BRACKET 27. 5 101814782 6 Skrue

6 48083 1 LABEL 40X60 G 7 301002296 2 Bracket 2

(7)

MOTOR

POSEIDON 3

7

Stykliste ID

(8)

MOTOR

POSEIDON 3

POSEIDON301

8

Stykliste ID

Pos

Vare nr.

Ant

Beskrivelse

1 301002299 1 FAN CAP PP 2 301002235 1 MOTOR 200V 3.7KW MEC90 2P *JP* 2 301002248 1 MOTOR 110-120V 1-1.2 KW MEC90 2P 110V UK 2 301002250 1 Motor 2,6Kw/230/1 230/1/50, 220/1/60 2 301002251 1 Motor 3,7Kw/230/400/3 3~ 3 2753 2 Skrue 4 61467 4 Møtrik M8 5 301002303 4 SPACER POSEIDON 3 6 301002298 4 SUSPENSION

7 27372 2 HEX. SCREW VERBUS M8X20 DIN 6921

8 909100424 1 SCREW M5X16 CE T25 DIN 7500 ST/ZN Up to serie no.2009892793/35/09

9 301002331 1 EXTENSION OIL PLUG POSEIDON 3 LONG Up to serie no.2009892793/35/09

10 101117919 1 Oil Plug Incl. O-Ring See TSB-PPW-2009-008

(9)

Pump for single phase machines

POSEIDON 3

9

Stykliste ID

(10)

Pump for single phase machines

POSEIDON 3

POSEIDON303

10

Stykliste ID

Pos

Vare nr.

Ant

Beskrivelse

- 909100414 1 Pump Oil Rotha Tht 1Ltr 0,18 l

1 101117656 1 Opgrad.Kit POSEIDON 3 See TSB: TSB-PPW-2010-023 Start-stop kit

2 301002325 1 Micro Switch 250V/16A 3 301002326 1 Kabel H05Vv -F 2X1,5X700 4 301002551 1 INJECTOR REPAIR KIT 5 3002029 7 O-ring 12,42X1,78 Nitril 6 103004325 1 O-Ring 15.6X1.78 7 909100428 1 Fjeder

8 106162556 1 Check Valv e Kit

11 9146 1 O-ring 10.77X2.62 ARP AS 568 A NBR70 12 301002549 1 Kobling Tilgang

13 301002548 1 Filter 17 8894 4 Skrue

18 6480272 2 O-Ring Ø2,9X1,78 Nbr 70Sh 19 106162567 3 SUCTION VALVE PLUG KIT

20 301002545 1 Ventilhus Note: Kit Easy Start

21 9543 4 CY LINDER SCREW M8X55 ISO 4762 ST 8.8/ZN 22 301002547 1 Valv e 23 32554 1 Ball Bearing 24 909100427 1 Fjeder 25 301002546 2 Prop 26 301002550 1 PLUG *UK* =>30.06.2006| 27 301002562 1 Kit Valv e [6X] 28 3002045 6 O-Ring 29 301002544 3 PLUG 30 106162562 1 Ventilsædesæt 31 106162552 1 Regulation Valv e Compl. 32 301002561 1 Kit Thrust Collar

33 301002570 3 Packing Ring Ø14/28X11,5 34 301002569 3 Oil Seal

35 301002560 1 Hus 36 301002565 1 Ventil Sæt

37 301002556 1 SKRÅSKIVE 10,5° 230/50 *EU*CN*

37 301002567 1 Wobble Disc 10° 230-240/50 *AU*CH*DK*

37 301002595 1 WOBBLE DISC 8.5 DEGREE C GRX *KR*

37 301002596 1 WOBBLE DISC 9 D *GB*US*

38 8894 1 Skrue 39 909100432 1 Kugleleje 40 301002557 1 Skiv e 41 909100431 1 O-Ring Ø85X3

43 301003094 1 KIT EASY START UP TO JUNE 2006 =>30.06.2006|

(11)

Pump for three phase-machines

POSEIDON 3

11

Stykliste ID

(12)

Pump for three phase-machines

POSEIDON 3

POSEIDON304

12

Stykliste ID

Pos

Vare nr.

Ant

Beskrivelse

- 909100414 1 Pump Oil Rotha Tht 1Ltr 0,18 l

1 101117656 1 Opgrad.Kit POSEIDON 3 See TSB: TSB-PPW-2010-023 Start-stop kit

2 301002325 1 Micro Switch 250V/16A 3 301002326 1 Kabel H05Vv -F 2X1,5X700 4 301002579 1 Injektor

5 3002029 7 O-ring 12,42X1,78 Nitril 6 103004325 1 O-Ring 15.6X1.78 7 909100428 1 Fjeder

8 106162556 1 Check Valv e Kit

9 32541 1 Gardena kobling, indv . gev ind, 3/4'' 10 301002548 1 Filter 11 301002572 1 "Nipple 3/4"" " 12 301002577 1 PLUG 13 301002578 1 Stik 17 8894 4 Skrue 20 301002546 2 Prop 21 301002575 1 Valv e Block 22 301002547 1 Valv e 23 32554 1 Ball Bearing 24 909100427 1 Fjeder 25 301002546 1 Prop 26 1801455 4 Bolt 27 301002562 1 Kit Valv e [6X] 28 3002045 6 O-Ring 29 301002574 2 SPACER SLEEVE Ø 5 30 301002544 6 PLUG 31 106162562 1 Ventilsædesæt 32 106162552 1 Regulation Valv e Compl. 33 301002561 1 Kit Thrust Collar 34 301002586 3 Pakningsring 35 301002569 3 Oil Seal 36 301002585 1 "Prop 1/2"" " 37 3000825 1 O-Ring 20,24X2,62 Nitril 38 301002584 1 Hus 39 301002564 1 Stempel Sæt

40 301002566 1 WOBBLE DISC 11 400/50 *EU*

40 301002568 1 Wobble Disc 9.5 220-440/60 *EXP*

41 8894 1 Skrue 42 909100432 1 Kugleleje 43 301002557 1 Skiv e 44 909100435 1 O-Ring

(13)

Electric box

POSEIDON 3

13

Stykliste ID

(14)

Electric box

POSEIDON 3

POSEIDON302

14

Stykliste ID

Pos

Vare nr.

Ant

Beskrivelse

1 909100204 1 Drejeknap 2 9868 1 O-ring 10.0X2.5 3 18274 2 Skrue M4X12 4 301002282 1 Dæksel 5 301001058 1 Start/Stop Kontakt

6 64579 1 Kontakt stjerne/trekant * SEE NOTE

7 301002284 2 GROMMET

8 301002281 1 SWITCH CASE HOUSING LOWER PART

9 301001229 1 Rækkeklemme 3X4 Qmm 400/3

10 301002283 1 GASKET SWITCHBOX

11 7180226 1 POWER CORD RN-F 3G1.5X6M CEE7/VII *EU*EXP*

12 7180228 1 El-Kabel, Dk *DK*

13 7180225 1 POWER CORD RN-F 3G1.5X6 *GB*

14 7180227 1 POWER CORD RN-F 3G1.0X6M SNV *CH* outphased 2011

15 301002337 1 POWER CORD RN-F 3G1.5X6M SABS 164 *ZA*

16 3821142 1 POWER CORD SJTWAWG 12/3X11 *US*

17 301002336 1 POWER CORD RN-F 3G1.0X6M AS3112 *AU*

18 301001992 1 POWER CORD H07BQ-F 3G4X6.0 CEE 32A4H *GB,110V*

19 63499 1 POWER CORD H07RN-F 4G1.5X6M *EU* 400/3/50

20 63501 1 POWER CORD H07RN-F 4G1.5X6M * SEE NOTE

20 7180229 1 POWER CORD VCT 3X2.0X6M *JP*

21 301001017 1 Kondensator 60µf 110V 60 mF

21 301002320 1 Kondensator 230V *EU* 220V *EXP*

21 301003179 1 CAPACITOR 50MF/450V WITH WIRE 110V 50 mF

22 103822300 1 Contact.Cjx2 D-12-V7 400V 400/3

23 103822304 1 Contactor Cjx2-D18-P7 230 V * SEE NOTE

23 103822310 1 Contactor Cjx2-D25-M7 200 V *JP*

23 103822316 1 CONTACTOR CJX2-D32-F7 110V 110V UK

23 63905 1 Contactor 220-440V 50/60Hz

24 64580 1 ROTARY KNOB * SEE NOTE

25 3389 2 CY LINDER SCREW M4X20 ISO 1207 ZN * SEE NOTE

26 64586 1 LABEL 230-400V CHANGE-OVER 74X28 230/400/3/50 *BE*NO*

26 64787 1 LABEL 220-440V CHANGE-OVER 74X28 220/440/3/60 *EXP*

27 301002317 1 SWITCH BOX COVER * SEE NOTE

28 101118041 1 Andeli La8-Dn11 Side Mou Nt Aux Contact ANDELI AUX block

28 64773 1 Hjælpekontakt * SEE NOTE

29 301000074 1 Modstand 470 Ohm 3W * SEE NOTE

30 22290 1 MOU. RAIL TS35/F6 7.5 18X5.2 EN60715 ZN 3~, PLS. INDICATE LENGTH IN METRES

31 909100424 2 SCREW M5X16 CE T25 DIN 7500 ST/ZN 32 909100423 1 SCREW M4X 6 CE T20 DIN 7500 ST/ZN 33 4021 1 SERRATED LOCK WASHER A4 34 3806262 1 STRAIN RELIEF BRACKET 27. 35 909100443 2 SCREW K30X18T12 WN5452

* NOTE: 230/400/3/50 *BE*NO*, 220/440/3/60 *EXP*

(15)

Electric box

POSEIDON 3

POSEIDON302

15

Stykliste ID

Pos

Vare nr.

Ant

Beskrivelse

36 301002322 1 Sikring 16A ** SEE NOTE

36 301002324 1 Sikring 12A 3-24 | 20.03.2006=>

36 301002659 1 Sikring 20A 3-30 *US*,*KO* | 20.3.2006 =>

99 301003169 1 POWER CORD Y ZW300/500 3G1.5X6M CCC *CN* wihout illustration

* NOTE: 230/400/3/50 *BE*NO*, 220/440/3/60 *EXP*

(16)

Default accessories

POSEIDON 3

16

Stykliste ID

POSEIDON309

(17)

Default accessories

POSEIDON 3

POSEIDON309

17

Stykliste ID

Pos

Vare nr.

Ant

Beskrivelse

- 106402281 1 FlexoPower Plus dy serør u. dy se 101 cm - 106402290 1 TurboHammer Plus dy serør 0450 W11 113 cm - 106402292 1 TurboHammer Plus dy serør 0550 W11 113 cm - 106403122 1 Ergo 2000 spulehåndtag m. sv iv el

- 106403154 1 ERGO 2000 SPRAY GUN W/O LOGO ACC. UNITOR

0 101119496 1 Ergo højtry kskobling sæt DN10

0 101119737 1 Tornado Plus dy se 1/8'' 0370 Bronze 3-26

0 101119738 1 Tornado Plus dy se 1/8'' 0400 Metalgrå 3-30

0 101119739 1 Tornado Plus dy se 1/8'' 0435 Blå 3-16, 3-30 US, 3-30 32A 110/1/50 GB

0 101119740 1 Tornado Plus dy se 1/8'' 0450 Ly s blå 3-40

0 101119742 1 Tornado Plus dy se 1/8'' 0530 Rød 3-24

0 65437 1 TurboHammer dy se 1/8'' 0400 W12 Metalgrå 3-26,3-30

1 101406176 1 Højtry ksslange 15 m enkelt-wire DN6 3-26XT, 3-30 XT, 3-40 XT

1 301002275 1 Højtry ksslange 10 m enkelt-wire DN6 3-24, 3-26, 3-30, 3-40

2 301002343 1 Slangerulle kit til max. 20 m DN8 3 106408240 1 4-i-1 dy serør u. dy se bøjet 88 cm

(18)

Hose reel POSEIDON 3

POSEIDON 3

18

Stykliste ID

(19)

Hose reel POSEIDON 3

POSEIDON 3

POSEIDON307

19

Stykliste ID

Pos

Vare nr.

Ant

Beskrivelse

0 301002343 1 Slangerulle kit til max. 20 m DN8 1 6528569 1 Håndtag, slangeoprul 2 301002274 1 Adaptor, Højre 3 6528570 2 Slangerulle 4 101814782 4 Skrue 5 301002272 1 Adaptor Venstre 6 909100425 4 Skrue 7 301002273 1 Adaptor 8 3004321 2 O-ring

9 101406176 1 Højtry ksslange 15 m enkelt-wire DN6 10 301002271 1 Slange

11 3002144 1 O-ring 14,3X2,4 Nitril 12 6526487 2 Låsebøjle RF 13 6127990 1 Connector 14 6127995 1 Skiv e

(20)

ANBEFALEDE RESERVEDELE

POSEIDON 3

20

Stykliste ID

POSEIDON312

(21)

ANBEFALEDE RESERVEDELE

POSEIDON 3

POSEIDON312

21

Stykliste ID

Pos

Vare nr.

Ant

Beskrivelse

A 301002322 1 Sikring 16A A

A 301002324 1 Sikring 12A A

A 301002548 1 Filter A

A 301002561 1 Kit Thrust Collar A

A 301002562 1 Kit Valv e [6X] A

A 301002659 1 Sikring 20A A

A 909100414 1 Pump Oil Rotha Tht 1Ltr A

B 106162552 1 Regulation Valv e Compl. B

B 301002565 1 Ventil Sæt B

C 101118041 1 Andeli La8-Dn11 Side Mou Nt Aux Contact C

C 101406176 1 Højtry ksslange 15 m enkelt-wire DN6 C

C 103822300 1 Contact.Cjx2 D-12-V7 400V C C 103822304 1 Contactor Cjx2-D18-P7 230 V C C 103822310 1 Contactor Cjx2-D25-M7 200 V C C 103822316 1 CONTACTOR CJX2-D32-F7 110V C C 301001017 1 Kondensator 60µf C C 301001058 1 Start/Stop Kontakt C C 301002235 1 MOTOR 200V 3.7KW MEC90 2P C C 301002248 1 MOTOR 110-120V 1-1.2 KW MEC90 2P C C 301002250 1 Motor 2,6Kw/230/1 C C 301002251 1 Motor 3,7Kw/230/400/3 C C 301002271 1 Slange C C 301002320 1 Kondensator C C 301002547 1 Valv e C C 301002556 1 SKRÅSKIVE 10,5° C C 301002557 1 Skiv e C C 301002564 1 Stempel Sæt C C 301002566 1 WOBBLE DISC 11 C C 301002567 1 Wobble Disc 10° C C 301002568 1 Wobble Disc 9.5 C

C 301002595 1 WOBBLE DISC 8.5 DEGREE C GRX C

C 301002596 1 WOBBLE DISC 9 D C

C 301003179 1 CAPACITOR 50MF/450V WITH WIRE C

C 64773 1 Hjælpekontakt C

Figure

Updating...

References

Related subjects :