Spravodaj c 156. Tento mesiac je duchovna obnova v Dowine a pondelok

101  Download (0)

Full text

(1)

Spravodaj c 156

+++++++++++++++++++++++

Motto: Narod bez znaloati svojej minulosti nema ani buducnost, ale minulosti takej, aka ona v skutocnosti bola,lebo historia sa da prekrucat, ale sama sa ona nikdy nemeni.

Bulletin Svatopluk. Úradny organ 34.zboru Slovenskej ligy v Amerike.

+++++++++++++++++++++++

najnovšia nahrávka: prof. M. Demko: F. Liszt Stratený syn Slovenska -

200. výr. narodenia (10. okt. 2011 Považská knižnica Považská Bystrica)

http://www.youtube.com/user/lubosko1983#p/u/0/y6hTxe3Gv-A

http://www.youtube.com/user/lubosko1983#g/u

ale už aj na stránke knižnice:

http://www.kniznicapb.sk/videogaleria.html

+++++++++++++++++++++++ Dr.Cyril Hromnik http://www.youtube.com/user/lubosko1983#p/u/2/PLjM4ljbzC4 http://www.youtube.com/user/lubosko1983#p/u/3/DCbxEbWkwkE http://www.youtube.com/user/lubosko1983#p/u/4/HM0SKKTdjiY http://www.youtube.com/user/lubosko1983#p/u/5/3xoynvOx5p8 http://www.youtube.com/user/lubosko1983#p/u/6/azc_grBvd8c http://www.youtube.com/user/lubosko1983#p/u/7/e-uP4EuAbA0 +++++++++++++++++++++++

Tento mesiac je duchovna obnova v Dowine 12.10. a pondelok 17.10.2011. Zaujímavá beseda bude s MUDr. M. Milolasikom vo štvrtok 13.10. o 20:00h.

+++++++++++++++++++++++

multijazycny prednes poezie pani E.- M. Trajterovej a krst jej novej, ilustrovanej kucharskej knihy pre slepcov a slabovidiacich. Na Boriku v spolocenskych priestoroch pri restauracii, Vam v piatok 14. oktobra 2011 o 19.00 hod. predstavime svetovu raritu.

V pozvanke chcem poopravit udaj o hudobnom doprovode. Namiesto uvedenej hudobnej skupiny sa predstavi uzasne sikovny hudobnik, fujarista a vyrobca ludovych, hudobnych nastrojov, pan Marian Plavec. Je autorom viacerych knih o tradiciach a vyrobe ludovych, hudobnych nastrojov. Ja osobne nepoznam iny hudobny nastroj, ktory by lepsie ladil s poeziou, ako prave slovenska fujara.

+++++++++++++++++++++++

Pozývame Vás na prednášku spojenú s diskusiou na tému:

Človek v demokratickej spoločnosti

ktorá sa bude konať v stredu 12.10. 2011 o 18:00 hod. na Zrínskeho ulici č. 2 v Bratislave (konečná trolejbusu č. 208 na Šulekovej ulici).

Prednášať bude Mgr. Ing. Štefan Šrobár, CSc.

+++++++++++++++++++++++

- 15.10.2011, Put do Blatnohradu cena 5€, organizuje OZ Dedicstvo otcov a MOMS Petrzalka prihlaska medzi 18.00-19.00 na tel. cisle 0908 140 294

(2)

+++++++++++++++++++++++

Srdečne pozdravujem! V prílohe posielam pozvánku na pripravovaný seminár "Budúcnosť vzdelávania v Európskej únii", 14.-15.10.2011, Marianka. Prajem príjemný deň

Ing. A. Behulová Zväzy KDH Bajkalská 25

82101 BRATISLAVA

Asociácia UNIVERSUM v spolupráci s Konrad Adenauer Stiftung pod záštitou poslankyne európskeho parlamentu

MUDr. Anny ZÁBORSKEJ

Vás pozývajú na seminár

„Budúcnosť vzdelávania v Európskej únii“ II. časť

14. - 15. 10. 2011, Marianka, Exercičný Dom

14. 10. 2011 (piatok)

17.30 – 18.00 Prezentácia, ubytovanie 18.00 Sv. omša

19.00 – 20.00 Večera

20.00 – 20.30 Budúcnosť vzdelávania v EÚ

MUDr. Anna Záborská, poslankyňa EP 20.30 – 20.50 Je vzdelanie prioritou?

Mgr. Jana Žitňanská, poslankyňa NR SR 20.50 – 21.30 Diskusia

20.30 – 21.30 Práca v skupinách

15. 10. 2011 (sobota) 08.00 – 09.00 Raňajky

09.00 – 09.30 Význampríchodu sv. Cyrila a Metoda - 1150. výročie

akad. mal. Ladislav Vančo, predseda ZKPK

09.30 – 09.50 Dedičstvo cyrilometodskej misie – návrh podujatí k jubileu

Mgr. Andrea Eliášová, Ing. Anna Behulová 09.50 – 10.10 Historické korene a ich odozva v súčasnosti

PhDr. Emília Radimáková 10.10 – 10.40 Diskusia

10.40 – 11.00 Obsahová reforma školstva na Slovensku

ThLic., Ing. Mgr. Mária Paráková

11.00 – 11.20 Výchova k zodpovednej slobode

Ing. Mgr. Jana Brázdilová

11.20 – 11.40 Výzvy súčasnosti na pedagóga a vychovávateľa

(3)

11.40 – 12.00 Zahraničná spolupráca kresťanských pedagógov Mgr. Elena Bieliková 12.00 – 13.00 Obed 13.00 – 13.30 Diskusia 12.30 – 13.00 Závery +++++++++++++++++++++++

Už v túto sobotu 15. októbra 2011 sa v Kempinski Hotel River Park Bratislava, v sále Mária Terézia bude konať 1. medzinárodná aukcia s celosvetovou účasťou na parkete aj on-line cez internet, pod taktovkou spoločnosti Numizmatika Macho&Chlapovič, a.s.. Priebeh aukcie bude zároveň premietaný na veľkoplošné plátno a cez internet vysielaný do celého sveta, aby sa mohli zúčastniť aj zahraniční dražitelia.

Účasťou na tlačovej konferencii, konajúcej sa v utorok dňa 11-októbra 2011 ste mali príležitosť dozvedieť sa všetky informácie, od myšlienky až po realizáciu daného podujatia, a to vrátane všetkých zaujímavostí. Získali ste aj katalóg predmetného draženého materiálu. Ak budete mať záujem o akékoľvek dodatočné informácie

alebo podklady, neváhajte nás prosím kontaktovať.

Ak ste na tlačovej konferencii z akýchkoľvek dôvodov nezúčastnili a radi by ste sa zúčastniť priamo na podujatí AUKCIA #1, nechceme vás nijako obmedzovať a tak vám dávame k dispozícii inšpiráciu v rámci možného smerovania výstupných rozhovorov vo forme dostatočne obšírnej tlačovej správy. Radi vám samozrejme budeme akokoľvek aj neskôr k dispozícii.

S pozdravom Miriam Veterníková za Numizmatika Macho&CHlapovič Email: info@numizmatikamch.sk Mobil: +421 911 115 842 +++++++++++++++++++++++ V Bratislave, 2. oktober 2011 Slovensko stojí pred najvážnejším rozhodnutím novodobej histórie.

Úlohou Inštitútu Leva XIII. je naplniť výzvu pápeža Leva XIII. odhaľovať, monitorovať a varovať pred hrozbami voči slobode vo všetkých možných podobách. Z toho dôvodu sme sa rozhodli napísať naše stanovisko k navrhovaným opatreniam riešenia dlhovej krízy v Európe. Sme presvedčení, že navrhované opatrenia - rozšírený euroval, trvalý euroval a európska hospodárska vláda - sú prijamím útokom na slobodu a podstatu národných štátov v celej Európe. Ide o opatrenia, ktoré budú mať závažný dopad na budúcnosť našej krajiny:

• drastické zadĺženie Slovenska nesplatiteľnými pôžičkami (nárast slovenského verejného dlhu zo 40% na 70% ročného HDP, čo znamená ekonomickú katastrofu pre Slovensko, ako aj porušenie maastrichtských kritérií.)

strata suverenity v rozhodovaní o Slovenskej daňovej a fiškálnej politike • odstránenie parlamentnej demokracie za zámienkou vytvorenia centrálnej

európskej hospodárskej vlády na riadenie a harmonizáciu európskych ekonomík

Považujeme za neslýchané, aby o takto ďalekosiahlych opatreniach rozhodovali politici s krátkodobým mandátom, bez priameho schválenia od občanov - teda referenda.

(4)

+++++++++++++++++++++++

Nárast verejného dlhu Slovenska po prijatí Rozšíreného eurovalu.

Kríza = príležitosť!

Ten, kto sleduje médiá, vie, že ekonomická-dlhová kríza v Európe prekonáva najčernejšie očakávania a scénáre ekonomických analytikov. Čelíme údajne katastrofickým dôsledkom bankrotu Grécka. Politici z Bruselu bijú na poplach. Musíme vraj prijať radikálne politické riešenia, inak budeme mať na svedomí krach ďaľších štátov, a hrozí aj rozpad celej menovej únie. Posolstvo je teda jasné: Grécko musí byť vyplatené za každú cenu. Nech to stojí, čo to stojí. Pritom navrhované zmeny nemajú šancu zastaviť bankrot Grécka, len posilňujú politickú centralizáciu EU a problém len dočasne odsúvajú.

Premiéri Merkelová a Sarkozy prišli s politickým "riešením", ktoré skrátka znamená: Ak nechcete nechať skolabovať európsky projekt, tak musíte zadĺžiť svoje krajiny a musíte sa zrieknuť suverenity v daňovej a fiškálnej politike. Zdá sa, že Merkelová a Sarkozy sa na júlovom summite rozhodli vsadiť všetko na jednu kartu a hrať o vabank. Snažia sa využiť krízu ako katalyzátor pre vybudovanie Európy. Tej Európy, o ktorej socialisti od vekov snívali - Európskeho socialistického zväzu. V podstate, ak by sme zaviedli všetky eurovaly, a dokonca aj plán európskej hospodárskej vlády, ocitneme sa zasa v centralne riadenom štátnom zriadení, ktoré sme mali možnosť 40 rokov testovať... a nenávidieť.

Kríza sa tak stala dlho očakávanou príležitosťou pre socialistov. Zdanlivo dáva legitimitu EU pri okliešťovaní demokracie a národných parlamentov. Vravia, že národné parlamenty sa správajú populisticky a nezodpovedne pri hospodárení. Preto im vraj treba odobrať suverenitu - slobodu rozhodovať o daňovej a fiškálnej politike. Hospodárstvo, rozpočty, dane, a teda celkovú národnú politiku má v celej EU riadiť bruselské politbyro. Tým, čo si pamätajú na hodiny marxizmu a leninizmu, to iste niečo pripomína. Odstránenie národných štátov, ako sme sa učili, je nevyhnutný krok pre vybudovanie socialistickej internacionály.

Preháňame? Určite nie. Stačí sa bližšie zoznámiť s opatreniami, ktoré sa skrývajú pod newspeakom "eurovalu".

Pripavované opatrenia, ktoré má postupne schváliť slovenský parlament; alebo Perestrojka EU podľa Merkel-Sarkozy paktu: O čo ide?

1. Rozšírený euroval: Zadĺženie Slovenska dlhmi bankrotujúcich štátov a súkromných bánk, ktoré sami nedokážeme splatiť. Dlh Slovenska tak bude môcť narásť zo

súčasných 40% na 70% ročnej HDP. Slovensko, druhá najmenej zadĺžená krajina v EU, sa tak dostane pred reálnu hrozbu nasledovať Grécku cestu. Zároveň, prijatie tohto rozšíreného eurovalu znamená pre nás porušenie maastrichtských kritérií. Tie dovoľujú len 60% verejný dlh voči ročnej HDP.

2. Trvalý euroval alebo Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM): Slovensko má vydať európskemu aparátu bianko šek manipulovať v prípade potreby s rozpočtom Slovenska. Ten má mať voľnú ruku zadlžovať Slovensko podľa toho, ako to uzná za vhodné. Je zrejmé, že toto by malo dopad na fungovanie nášho parlamentu a

hospodárstva. Rozpočty krajiny by de facto zriaďovala ESM. Slovenský parlament tak odovzdá vládnu moc, ktorú má parlament iba zverenú od slovenských občanov, cudzej nadnárodnej mocnosti.

3. Európska hospodárska vláda - Sarkozy s Merkelovou netaja svoje socialistické tendencie. 21. júna 2011 na summite v Paríži otvorene vyhlásili potrebu zavedenia Európskej hospodárskej centrálnej vlády. Má ísť o odstránenie základnej funkcie národných parlamentov - tvorenia daňovej a fiškálnej politiky (poberať dane a

(5)

pod kontrolou Nemecka a Francúzska- šlo by o centralistickú formu európskeho

fašizmu.

+++++++++++++++++++++++

Dielna: o euroválove a Romigovi

http://dielnasj.blogspot.com/2011/10/euroval-eurovalov-sudruh-sulik.html http://dielnasj.blogspot.com/2011/10/zmysel-dejin-der-sinn-der-geschichte.html

+++++++++++++++++++++++

Mesto Bratislava a Združenie občianskej sebaobrany

Vás pozývajú na spotrebiteľskú tribúnu na tému ktorá sa koná STAŇME SA SPOTREBITEĽMI BUDÚCNOSTI,

TEDA VZDELANÝMI A ZRUČNÝMI SPOTREBITEĽMI V ČOM JE NEKOREKTNOSŤ SLUŽBY

POSKYTOVANEJ SPOTREBITEĽOM CESTOVNÝMI KANCELÁRIAMI A NEBANKOVÝMI SUBJEKTAMI

Spotrebiteľská tribúna je organizovaná s finančným príspevkom MH SR v rámci 5-týždňového cyklu zameraného na vzdelávanie spotrebiteľov. Viac informácií o podujatiach nájdete na webovom sídle: sebaobrana.103.sk

Informovať budú

JUDr. Viera Kubicová (advokátka), Ing. Janka Pisková (SOI), PhDr. Jana Miklovičová (ZOS)

17. októbra 2011 o 15.00 hod

v Primaciálnom paláci (Justiho sieň na prízemí) Využite príležitosť dozvedieť sa informácie o

nekorektných obchodných praktikách a neprijateľných podmienkach v spotrebiteľských zmluvách CK a nebankových subjektov

povinných údajoch CK v spotrebiteľských zmluvách

povinnostiach CK pri zmenách v priebehu poskytovanej služby opatreniach MH SR na zvýšenie ochrany spotrebiteľa v službách CK

možnostiach uplatnenia reklamácie voči službe CK a nebankových subjektov /ne/reálnosti zastupovania spotrebiteľov na súdoch občianskymi

Združeniami

+++++++++++++++++++++++

Volne miesta na puť do Turzovky v nedelu 16.10.2011 S pozdravom Slobodnikova tel 0903 452 900

+++++++++++++++++++++++

SNM / Sprievodné podujatie k výstave Fenomén Baťa Slovenské národné múzeum

Krajská galéria výtvarného umenia v Zlíne České centrum v Bratislave

(6)

si Vás dovoľujú pozvať na sprievodné podujatie k výstave

Fenomén Baťa. Zlínska architektúra 1910 – 1960 Snívanie o Zlíne

Porovnanie snov a skutočnosti

Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc. z Národnej galérie v Prahe, spoluautorka výstavy, bude hovoriť o plánoch a víziách „baťovského“ manažmentu - ako si predstavovali mesto Zlín o 40 rokov neskôr. V roku 1934 totiž vyšlo v novinách firmy Baťa mimoriadne číslo, kde niekoľko predstaviteľov snívalo o podobe mesta a života v ňom v roku 1974. Prednáška priblíži hlavné námety z odboru architektúry a urbanizmu, konfrontuje vtedajšie predstavy so stavom mesta v minulosti a v súčasnosti.

Dňa 13. októbra 2011 o 17.00 h v priestoroch výstavy na Vajanského nábreží 2 v Bratislave. Vstup pre verejnosť je bezplatný.

+++++++++++++++++++++++ Spolok Slovákov v Poľsku Krajanské múzeum Matice slovenskej

si Vás dovoľujú P O Z V A Ť

na prezentáciu knihy MATEJ ANDRÁŠ A JEHO DIPLOMACIA SRDCA pri príležitosti jeho životného jubilea (1921-2011)

Dňa 14.10.2011(piatok) o 14.00 hod.

Jozefínska knižnica Krajanského múzea Matice slovenskej Matica slovenská, Grösslingova 23 Bratislava

+++++++++++++++++++++++ JÁN CIKKER

SLOVENSKÝ, SVETOVÝ

venovanej 100. výročiu narodenia umelca,

dňa 12. októbra 2011 o 17.30 hod.

v priestoroch Výstavnej siene novej budovy SND na Pribinovej ulici 17 v Bratislave.

Výstava potrvá do 30. novembra 2011.

+++++++++++++++++++++++

(7)

Tomáš Štrauss: Toto rozbiehajúce sa 21. storočie

(Esej o aktuálnej súčasnosti)

ktorá sa bude konať v stredu 19. 10. 2011 o 18:00 hod. na Zrínskeho ulici č. 2 v Bratislave. Rozhovor vedie: Mgr. Ing. Štefan Šrobár, CSc.

+++++++++++++++++++++++ Vás pozýva

Na odborné podujatie na tému:

Súčasná kríza a emergentnosť politiky Program:

1. úvodné slovo: doc. PhDr. Ladislav Hohoš, CSc. 2. diskusia

Čas konania: utorok - 18. október 2011, o 16:00 hod.

Miesto konania: zasadačka Filozofického ústavu SAV, Klemensova ul. 19, 4.poschodie. P O Z V Á N K A

na diskusiu:

s ekonómkou Ilonou Švihlíkovou na tému:

Grécka lož

Podujatie sa uskutoční 20. októbra 2011 (štvrtok) o 16,00 na Gunduličovej ul. 12 v Bratislave

+++++++++++++++++++++++

pozvanka na multijazycny prednes poezie pani E.- M. Trajterovej a krst jej novej, ilustrovanej kucharskej knihy pre slepcov a slabovidiacich. Na Boriku v spolocenskych priestoroch pri restauracii, Vam v piatok 14. oktobra 2011 o 19.00 hod. predstavime svetovu raritu. V pozvanke chcem poopravit udaj o hudobnom doprovode. Namiesto uvedenej hudobnej skupiny sa predstavi uzasne sikovny hudobnik, fujarista a vyrobca ludovych, hudobnych nastrojov, pan Marian Plavec. Je autorom viacerych knih o tradiciach a vyrobe ludovych, hudobnych nastrojov. Ja osobne nepoznam iny hudobny nastroj, ktory by lepsie ladil s poeziou, ako prave slovenska fujara.

+++++++++++++++++++++++

odovzdávanie Ceny V. Zamarovského za literatúru faktu – pondelok 17. októbra , 17. hod. v Banskej Štiavnici, Starý zámok.

+++++++++++++++++++++++

Microsoft staví svůj úspěch na nekonečném proudu menších a větších podrazů, zlodějen a nečistých praktik. To, že ještě nepadl, že firma dávno nezkrachovala, není dáno kvalitou jejich produktů, ale špinavými triky. Kupování politiků, soudců a obchodníků, kteří před dvěma desítkami let rozhodli, že žádný počítač na trhu nesmí být prodáván bez operačního systému Windows. Kvůli softwarovému pirátství prý.

http://zvedavec.org/pocitace/2011/10/4638-budete-svetu-chybet-steve-moc.htm?PHPSESSID=buqci08s0sr5hmtsoej3a9k837

+++++++++++++++++++++++

Duchovne aj kultúrne bohatý víkend Vás čaká v Necpaloch: http://www.juras.sk/pozvanky/pozvanky-do-necpal/

(8)

+++++++++++++++++++++++ www.beo.sk

+++++++++++++++++++++++ Prečo na Slovensku vypukne občianska vojna

http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/6723-preco-na-slovensku-vypukne-obcianska-vojna.aspx

+++++++++++++++++++++++

www.extraplus.sk/1815/ticho-zabija-slovensko

Vsimnite sit tiez ze podla akademie vied az 53% slovenskych Madarov by uvitalo zmenu hranic na akykolvek sposob- vratane ozbrojeneho konfliktu!

+++++++++++++++++++++++

www.blisty.cz-v-clav-havel-je-tragikomick-karikatura-v-eho-co-hl-s-.pdf

+++++++++++++++++++++++

Pomník Ľ. Štúra – stanovisko k reakciám občanov > Vzhľadom na početné reakcie občanov ku správe o > premiestnení pomníka Ľ. Štúra na námestie Slobody a > jeho nahradenie pomníkom Márie Terézie je potrebné > uviesť nasledovné fakty:

> 1/ iniciátorom tohto návrhu nie je hlavné mesto > Bratislava, ani Mestský ústav ochrany pamiatok v > Bratislave, ale Bratislavský okrášľovací spolok, ktorý > je súkromným združením a nemá žiadnu väzbu na orgány > a inštitúcie mesta;

> 2/ úvaha o premiestnení pomníkov je podaná zo strany > spolku na mesto iba v rovine návrhu, a preto to treba brať > ako návrh a nie ako dohodnutú vec;

> 3/ mestskí pamiatkári si uvedomujú problémy, ktoré > vyvoláva akékoľvek sťahovanie alebo rušenie pomníkov, > a preto pristupujú ku každému takémuto návrhu

> veľmi zodpovedne a racionálne – v žiadnom prípade > neuplatňujú nijaké romantické predstavy ani

> „staromilské“ snahy.

> Za Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave – PhDr. > Ivo Štassel (riaditeľ).

+++++++++++++++++++++++

Súčasná kríza a emergentnosť politiky. Ladislav Hohoš

V podstate ide o to, že kontraprojekt treba chápať pragmaticky a ako otvorený vo vzťahu k zmenám, nie ako niečo finalizované v metafyzickom zmysle. Disciplíny ako prognostika a futurológia dokazujú, že scenár najlepšej budúcnosti je utópiou – nie systémovou

(9)

vízie). Na sklonku dvadsiateho storočia sa začína pociťovať zánik politickej autority v podobe neschopnosti vlád riešiť spoločenské problémy, ktoré často nadobúdajú charakter krízy. Politické procesy a udalosti sa javia ako naprosto emergentné. Príklady... Práve emergentnosť týchto procesov si bez ohľadu na odpor vynucuje zásadné zmeny spôsobu vládnutia

v globálnom meradle. S určitou úrovňou vzdelania a šírenia informácií v globálnom meradle – to, čo sa vyžaduje, je podiel na politickom rozhodovaní ako reakcia na krízu, spojený s presvedčením, že vládnúce elity stratili legitimitu. Toto je spoločný prvok náhlych

politických zvratov v rôznych častiach sveta bez ohľadu na odlišné podmienky. Treba rátať s tým, že horšie ešte len bude, v takom prípade bude mať pravicový extrémizmus väčšiu šancu než nejaký ľavicový kontraprojekt.

+++++++++++++++++++++++ Řecká lež – anotace

doc. Ing. Ilona Švihláková, PhD.

Příspěvek se zaměřuje na několik aspektů, které se týkají řecké dluhové krize. V první řadě je nutno vysvětlit, jaký je skutečný původ řeckých dluhů v kontextu řecké a evropské ekonomiky. Dále pak, jakým způsobem byl a je řecký dluhový problém prezentován a využit mediálně a politiky (nejen v ČR). V neposlední řadě se pak zaměřím na řešení – navrhovaná EU, resp. Eurozónou a jejich dopady na celé pojetí EU, a řešení alternativní, která by pro Řecko, resp. EU byla vhodnější.

+++++++++++++++++++++++ O EUROVALE Z KANADY

Vazeny priatel Miloslav,

Dakujem za poslednu e-postu s prilohou Institutu Leva XIII a vyzvy proti rozsireniu eurovalu. Plne suhlasim s tym, ze tzv. euroval a to, co chcu darebaci zido-cigan Sarkozy a sudruzka Merkelova vedu ku katastrofe, najma malych narodov / statov, vratane Slovenska. Ale nazyvat ich a vsetko socialistami a socializmom je prinajlepsom omyl, v skutocnosti velke hlupactvo.

Ci nevidite, teda krestania zdruzeni aj okolo neboztika Leva XIII, ze tu nejde o ziadny

socializmus, ale o prefikany pazravy zidokapitalizmus? (Prv to bol zidobolsevizmus) Kde je v Europe, zapadnej ci stredo-vychodnej socializmus? Ci zachrana vraj skrachovanych bank statom je socializmus? Ano bankarske zisky kapitalizmus, uhrada strat zo statnej pokladnice socializmus. Na to, na napchavanie bezodnych zochov bankarov je socializmus, teda statna intervencia, dobry. Na platenie dani a velijakych poplatkov zas kapitalizmus. Prefikani svinski darebaci! Ci ste uz vsetci oslepli, alebo ohlupli? Alebo ste nikdy nemali mozog v lebkach? Kde sa buduje socializmus? V tom chaotickom svete E Unie a velkobank? Ved sa uz zobudte, prosim! Ci nevidite, ze zidia a ostatni slobodomurari buduju nie socializmus, ale “novy svetovy poriadok” –“novus ordo seclorum”, tak ako to stoji na americkom dolari? Co balamutite svet socializmom. Ci len preto, aby ste este viac spinili ten system, ktory sice nebol idealny, ale sto krat lepsi ako tento brutalny, krachujuci kapitalizmus? Prestante uz s tymito zvatlaninami! Myslim, ludia zo svatej cirkvi katolickej, Vatikanu, Institutu Leva XIII a ostatnych farizejov.

Inac, vam, Slovaci, tak treba! Vzdali ste sa suverenity a svojej meny – koruny. Vopchali ste hlavu do vreca, v ktorom sa teraz dusite. A nenachadzate odvahu a silu sa z toho vreca

(10)

vymotat. Tak vam treba, bojazlivci a chameleoni! Bolo vam treba EUROPY! Uz ste v nej, v tej sracke, s prepacenim, az po bradu.

A stale sa neviete zorientovat. Naco vypisovat peticie? Vytiahnite tie svoje lenive zadky a chodte masove demonstrovat! Bojujte! Ano, dajte sa aj zavriet, ak je to treba! Slobodu a samostatnost si treba vybojovat, nie vypapulovat. Kde su cirkevni “otcovia”? Zalezeni do dier ako za “komunizmu”. Vo svojich bohatych farach? Preco neburcuju hlupe ovecky, ked tie vraj masovo chodia do kostolov? Veru tak! Pohroma vas neminie! Cesi, ale aj Madari,

dokonca Balkanci su / boli vzdy sto krat mudrejsi. Na Slovaka hadam naozaj len bic! Jedno co Slovaci vedia je hasterit sa medzi sebou, zavidiet si a poklonkovat sa cudzine. No, vsak

uvidime.

Srdecne Ta pozdravujem,, Jan Z .

+++++++++++++++++++++++++++++

Vážení!

Bratislavský kuriér píše, že samozvaný tzv. Bratislavský (Požoňský) okrášľovací spolok dostal vyše tisíc podporných listov na odstránenie súsošia Štúrovcov zo Štúrovho námestia a

jeho nahradenie gýčovitou replikou súsošia "kráľovnej" Márie Terézie s maďarskými magnátmi mongolského vzhľadu, ktorá stála ako symbol 1000 ročného príchodu Maďarov

cca 20 r. pred Redutou (Štúr tam stojí oveľa dlhšie).

Píšu tiež len o pár desiatkach negatívnych postojov, teda akože Bratislava Štúra nechce. Hlasovanie vraj má trvať len do konca tohoto týždňa.

Prosím ak môžte protestujte proti tomuto protislovenskému gestu aspoň elektronickým hlasovaním v ankete na linku

http://www.bos-bratislava.sk/projekt_-_susosie_marie_terezie.html prípadne navyše aj protestným mailom predsedovi tohoto spolku

macuha@bos-bratislava.sk

Tento spolok štedro financovaný z Budapešťou a maďarskými vlastníkmi Slovnaftu, chce prepisovať slovenský charakter dejín tzv. Horného Uhorska.

Prosím zašlite tento mail aj ďalším svojim rovnako zmýšľajúcim priateľom a známym. Odstránenie súsošia Ľ. Štúra

Protestujem proti iniciatíve „okrašľovacieho spolku mesta Bratislavy“ odstrániť súsošie Štúrovcov zo Štúrovho námestia v Bratislave a nahradiť ho súsoším cisárovnej Márie Terézie. Je vôbec nedôstojné, aby sa niekto, kto nosí občiansky preukaz Slovenskej republiky, podpísal pod niečo tak absurdné.

Zároveň:

Panovníčka Mária Terézia je súčasťou našich dejín, jedná sa o osvietenú, múdru panovníčku, ktorá si zaslúži trvalú spomienku umiestnením jej sochy na iné dôstojné miesto a to nielen v Bratislave. Táto historicky veľmi významná osoba nepotrebuje okolo seba nikoho, kto by jej významnosť zdôrazňoval, je dostatočne významná sama o sebe.

(11)

Posielam moje placuce srdce nad obdivovatelmi feudalizmu - nepriatelmi slobody narodov a demokracie v EU.

Klananie sa feudalizmu.

Vazeni uctievaci feudalnych totalitnych panov,

vidime, ze miniaturny bratislavsky okraslovaci spolok si uzurpoval moc nad historiou, kulturou a hej, aj politikou nad hlavnym mestom SR. Vsetci s prikyvujucimi hlavami chcu znicit (odstranit) susosie sturovskych bojovnikov za slobodu, demokraciu a politicku nezavislost Slovenska. A idete sa vazalsky/poddansky klanat feudalnej perverznej habsburgskej ropuche Marii-Terezii.

Neverim, ze demokraticky a slobodne mysliaci clovek-Slovak, alebo ktorykolvek Europan by vykonal taky neludsky zlocin proti slobode, ludskej dostojnosti a nezavislosti. Ano, direkt proti celemu narodu a demokratickej Europe.

Ak mate v sebe trochu ludskosti, ucty k slobode cloveka a naroda, k nasej demokratickej civilizacii, tak odmietnete tuto zdegenerovanu anti-slovensku, anti-europsku ideu. Nemozete postavit nepriatela slobody, pokroku a demokracie a vykoristovatela poddanych narodov v Rakuskej monarchii na miesto velkych narodnych a demokratickych sturovcov!

Taky zlocin proti ludskosti a demokracii moze urobit iba totalne zdegenerovany tvor. Ked sa idete klanat totalitnej feudalnej vladarke mate uz len dalsi maly krok dozadu a budete sa klanat aj vladarom otrokarskeho systemu.

Preto si myslim, ze zdravi a cestni ludia nemozu vykonat taky zlocin proti ludskosti, demokracii a demokratickej SR. V skutocnosti taky zlocin stavat sochy a obdivovat totalitnych zlocincov feudalizmu je proti USTAVE SR. Ludi zodpovednych za taky zlocin proti demokratickej SR by mal sud odsudit do vaznia.

Nech vas vsetkych Najvyssia Tvoriva Inteligencia a Laska -Boh sudi za vas anti-slovensky, anti-europsky a anti-ludsky zlocin podla vasich zasluh!

Hanba celej vasej feudalizmu sa klanajucej bande!

Nech zije slobodna a demokraticka Slovenska republika! Smrt feudalizmu, otrokarstvu, komunizmu, nacizmu!

Zostavam s nadejou, ze sa prebudite do europskej demokratickej reality. J J Florida

+++++++++++++++++++++++ Socha Márie Terézie.

Názory jedného Bratislaváka.

Myslienka c.1: Panslavisti moc kecajú a málo konkrétneho robia. Ich diskusným príspevkom casto chýbajú historické dôkazy.

Myslienka c.2: Bratislavu treba skráslit, to je jasné. Este stále to nie je metropola Slovenska, ktorá by pritahovala cudzincov v takej miere, v akej by

sme si to vsetci zelali. Bratislavský okraslovací spolok to má ako hlavný ciel. Spolok samotný je niekedy spochybnitelný, ale nie je "takzvaný", ako ho

uvádza pán Janicina!

Myslienka c.3: Súhlasím s tým, ze socha Masaryka by nemala byt pred portálom Slovenského národného muzea. Nemala by byt ani inde na Slovensku,

ale nielen socha, ale ani busta tohoto cloveka, ktorý sa ku Slovákom choval ako barbar! Myslienka c.4: V Bratislave je "Stefaniková ulica", ale ziadné "Stefanikové námestie". Je tam "Ulica L. Stúra", ale "Námestie L. Stúra" nie je dost dôstojné a turistom nic nehovorí. Títo pamätníci slovenskej historie by si zaslúzili viac krásnejsieho priestoru. A zdvôraznila by sa tým ich historická velkost a vzrástla by aj nasa pýcha a národné povedomie. Môj názor je, ze "Stúrova ulica", ktorá ústi smerom k Dunaju na terajsie "Safarikové námestie" by mala po novom ústit na nové "Stúrové námestie" a pre Safarika by sa mal najst iný pekný parcík. Na

(12)

novo pomenované "Stúrové namestie" by sa mala prestahovat socha L. Stúra z dnesneho miesta pred "Redutou", bolo by to dôstojnejsie, ale prosím s iným podstavcom.

Myslienka c.5: Na miesto dnesnej sochy L. Stúra patrí súsosie Marie Therezie, to tam totiz bolo na tomto mieste od nepamäti. Je to úzko späté s jej korunováciou v

"Bratislavskom Dóme", co je blbé meno. Lebo ten dóm by sa mohol volat "Dóm Marie Theresie", bol by tým turisticky zaujimavejsí

(ale to je aj zálezitost cirkvi). Prístupná dokumentácia, a tým aj mozná reprodukcia pôvodneho diela je mozná. Argumentácia pána Janicina o

"madarskom toteme" je absolutne absolutne primitívna. Dejiny sa nedajú lámat cez koleno a zpätost slovenského národa s Rakúsko-Uhorskom

tiez nie. Vyberme si teda to najlepsie-a to je cisásovna Maria-Theresia.

+++++++++++++++++++++++

Dobry den (vecer), pan Janicina!

navrhujem, aby ste vy, prip. nekto z PU prisli 12.10. do Justiho siene (Primac. palac) na den otvorenych dveri primatora s obcanmi a tam verejne o proteste voci susosiu MT tam vystupili. Je to urcite subjektivnejsie ako posielanie mailov. Ja tam budem (bola som na troch, v lete bola prestavka) a vystupim tam s inymi podnetmi, samozrejme, ze podporim aj tento. S pozdravom, Jana Miklovicova, 0904/883249

+++++++++++++++++++++++

Vazeny pan Macuha,

ako rodena Bratislavcanka (a uz pamatnicka), aj po rodicoch, by som sa rada zapojila ako aktivistka, (podporovatelka) Vasho spolku, nakolko mam k Bratislave vztah. Urcite aj trochu iny len poza ako k rodnemu mestu. Ta je niekym deklarovana aj bez vlastneho obsahu. Ale nejdem sa pustat do distup, idem rovno k veci.

Ake je to vyborne, ze existuje nieco take ako BOS, ktoreho fungovanie je zabezpecene

personalne a materialne. Vzhladom na to, ze poznam situaciu v dobrovolnickych obcianskych zdruzeniach (spolokoch), tak je jasne, ze tie fungujuce maju financne toky a to nemyslim dielcie granty v ramci roznych projektov. Take Fair play, Transparensy international,

Greenpeace a ine .... urcite by ste si vedeli doplnit mesenasov. No a kedze BOS svoje aktivity smeruje na obdobie Rakusko - Uhorska, ludia sa domnievaju, ze nie nahodou ide o

prosperujuci subjekt, poskytujuci zamestnanie, co nie je take dolezite, ak by jeho zaber nebol taky, aky je. Som jednoznacne proti navratu susosia MT, pretoze to nema opodstatnenie v historii Slovenska, ktore ako statny utvar je nastupcom provincie Rakusko - Uhorska. Napada mi, ze preco ste na povodne miesto nechceli vratit Stefanika, ten pre slovensky narod urobil urcite viac! Ale este k soche MT. To mesenasi zaplatia jej vyrobu v Carrare? Vari na to nepouzijete peniaze MC alebo mesta Bratislavy. Ani pre jeden subjekt to totiz nie je priorita. Vyznavactvo Rakusko - Uhorskych ikon, prip. neskor ceskych (cesky lev a socha Masaryka) je sofistikovanou implementaciou na potlacenie narodnych - a teda - vlastnych ikon z historie. Vari nechcete povedat, ze Sturovci medzi ne nepatria. Nuz ale, Slovac je narod holubici .... takze moze prist k najhorsiemu....

Apropo - otazka na zaver - vy ste rodeny Bratislavcan a clenovia BOS tiez? Je znama skutocnost, ze o nej rozhoduju ti, ktori o nej nemaju vela znalosti a nemaju k nej ani vztah - iba ak taky formalny a ucelovy.

S pozdravom Jana Miklovicova

(13)

Prosím, prečítajte si, čo sa ide diať a ak máte chuť, vyjadrite svoj názor po kliknutí na link hlasovanie je vpravo dole...

Preposielam, čo som dnes dostala od známej... SÚRNE!!!

Vážení priatelia!

Bratislavský kuriér píše, že samozvaný tzv. Bratislavský (Požoňský) okrášľovací spolok dostal vyše tisíc podporných listov

na odstránenie súsošia Štúrovcov zo Štúrovho námestia

a jeho nahradenie gýčovitou replikou súsošia "kráľovnej" Márie Terézie s maďarskými magnátmi mongolského vzhľadu,

ktorá stála ako symbol 1000 ročného príchodu Maďarov cca 20 r. pred Redutou (Štúr tam stojí oveľa dlhšie).

Píšu tiež len o pár desiatkach negatívnych postojov, teda akože Bratislavčania súsošie Štúra nechcú.

Hlasovanie vraj má trvať len do konca tohoto týždňa .

Prosím, ak môžete, protestujte proti tomuto protislovenskému gestu aspoň elektronickým hlasovaním v ankete

na linku

http://www.bos-bratislava.sk/projekt_-_susosie_marie_terezie.html prípadne navyše aj protestným mailom predsedovi tohoto spolku macuha@bos-bratislava.sk

Tento spolok, štedro financovaný Budapešťou a maďarskými vlastníkmi Slovnaftu, chce prepisovať slovenský charakter dejín

tzv. Horného Uhorska.

Prosím, zašlite tento mail aj ďalším svojim rovnako zmýšľajúcim priateľom a známym. S pozdravom

A.Th.

+++++++++++++++++++++++++++++ - Primaciálnom paláci (Justiho sieň na prízemí) Využite príležitosť dozvedieť sa informácie o

vzniku zmluvného vzťahu spotrebiteľa a z neho vyplývajúcich záväzkov

uzatváraní spotrebiteľských zmlúv v obchode a cez internet spotrebiteľských právach pri nákupe v obchode a cez internet práve na reklamáciu a vrátení tovaru

(14)

Liečby

- 16.oktobra v nedelu sa kona put do Turzovky, Výročie posväteniakaplnky a Výročie vyhlásenia hory Živčák za pútnické miesto, Odchod : o 07:00 h z Bratislavy

(parkovisko pri Istropolise) 12.00 slávnostná Svätá omša v kaplnka na hore Odchod : o 15.00 odchod do Bratislavy ( parkovisko Istropolis) Prihlásiť sa môžete a podrobnejšie informácie dostanete v CK LEGIOTOUR, Račianska 33, Bratislava Tel. 0903 452900,

+++++++++++++++++++++++++++++

USM založená v sept. 1808, žiaľ, pamätník na 200. výročie sme nestihli. Nižnoskálničania sa činia- bude aspoň pamätná tabuľa.

„Nech žijú večne vo svojom diele...“

Obec Nižný Skálnik, Matica Slovenská v Rimavskej Sobote Vás pozývajú

na slávnostné odhalenie pamätnej tabule

zakladateľom Učenej spoločnosti malohontskej 16.októbra 2011

Program: o 11:15 hod. Služby božie v kostole ECAV

o 13:00 hod. Obecný úrad Nižný Skálnik odhalenie tabule o 13:30 hod. kultúrny program

o 14:30 hod. malé občerstvenie

+++++++++++++++++++++++++++++ Politickí väzni ZPKO Program pietnej spomienky :

Regionálna pobočka PV ZPKO 1./ Privítanie

ILAVA – POV. BYSTRICA

2./ Báseň

3./ Príhovor vdp dekana ilavského dekanátu Vás pozývajú na

4./ Kladenie kvetov

5./ Modlitba za Blahorečenie otca biskupa. J. VOJTAŠŠÁKA

6./ Záver

PIETNÚ SPOMIENKU ,

ktorá sa uskutoční dňa

6. októbra 2011 o 14. hodine pred kostolom v ILAVE

+++++++++++++++++++++++

- máme pre vás pripravené podvečery s prednáškami, ktoré ako obyčajne budú v Mestskej knižnici vždy o 16,30, a to:

(15)

21. septembra 2011 na tému „Slovenské vysťahovalectvo 1918 – 1938“ 19. októbra 2011 – „Vysťahovalectvo z ČSR v rokoch 1939 – 1989“

16. novembra 2011 . „Osobitosti vysťahovalectva zo Slovenska od r. 1990“ +++++++++++++++++++++++++++++

- Skrytý Boh ktorá sa bude konať v stredu 28. 9. 2011 o 18:00 hod. na Zrínskeho ulici č. 2 v Bratislave (konečná trolejbusu č. 208 na Šulekovej ulici). Prednášať bude Mgr. Ing. Štefan Šrobár, CSc.

+++++++++++++++++++++++++++++

- pozývame Vás na prezentáciu knihy Daniel Gerbery (ed.): „Potrebujeme sociálny štát? Úvahy (nielen) o verejnej politike“ Diskusia sa uskutoční v stredu 28.semptembra o 16. hod v knižnici SFPA, na Hviezdoslavovom nám. 14 v Bratislave.

+++++++++++++++++++++++++++++

- 30.september – 30 november, 2011 Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote Vás pozýva na výstavu "Krúžkovanie vtákov"

+++++++++++++++++++++++++++++ Spolok Slovenskych Spisovatelov

S financnym prispenim Ministerstva kultury SR Si Vas dovoluje pozvat na autorske citanie

TEODOR KRIZKA

Bozk slzou, Skorocely, Krehkosti, Rosa z pavucin, Srdce Sizyfos Diela uvedu A Cervenák, J. Varga-Gbelsky, J. Galik,

v utorok 18. oktobra 2011 o 15.00 hod. Klub slovenskych spisovatelov, Laurinska 2, Bratislava

+++++++++++++++++++++++

- Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika s podporou hlavných partnerov, Nadácie Tatra banky a Penta Investments, Vás pozývajú na ďalšiu z cyklu prednášok Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/, cyklu oceneného prestížnou cenou Templeton Freedom

Award 2009

ROBERT P. MURPHY

/ekonóm, Ludwig von Mises Institute (USA)/

+++++++++++++++++++++++ PROGRAM

RUSKÉHO CENTRA VEDY A KULTÚRY V BRATISLAVE NA OKTÓBER 2011

10. októbra o 17.00 hod. pondelok Otvorenie výstavy fotografií

Od zeme k Nebu. Svätec Serafim Vyrickij. Podujatie organizované spoločne

so Svätotrojičným Alexandro-nevským kláštorom (Sankt-Peterburg)

13. – 16. októbra

V. medzinárodné fórum rusistov Bratislavské stretnutia – 2011 Тéma: «Ľudia, roky, život rusistiky dnes».

(16)

manželky prezidenta Slovenskej republiky pani S. Gašparovičovej.

Partneri podujatia: Asociácia rusistov Slovenska,

Ruské centrum Paneurópskej vysokej školy. Miesto podujatia:

konferenčná sála hotela Tatra 17. októbra pondelok

Knižná expozícia

z fondov knižnice pre deti Spoznávam svet 25. októbra o 17.00 hod. utorok

Kinosála Ruské kino včera a dnes. Premietanie kresleného filmu pre deti

Мáša a Medveď

26. októbra o 17.00 hod. streda Hudobno-literárny večer

Minulosť máme radi, minulosť si ctíme. Podujatie organizované spoločne

so Zväzom Rusov v Bratislave. Zmena programu vyhradená. Informácie na tel.: 02/52 62 59 81

a na našej webovej stránke www.rcvkba.sk

Vstup na všetky podujatia voľný +++++++++++++++++++++++++++++

http://zvedavec.org/send_print.php?clanek_id=4616&status=print

Proberme se, Švejkové!

Článek ve Zvědavci (http://www.zvedavec.org)

URL adresa článku:

http://www.zvedavec.org/komentare/2011/09/4616-proberme-se-svejkove.htm

Zbyšek Pantůček (27.9.2011) Vážení Spoluovčané.

Naše země secsakramentsky nevzkvétá. To víme celkem všichni. Opět jsme naletěli. Kdysi na Zelené, teď na Véčkaře a Topku. Před tím na oranžové a modré. Chcete snad projít celým barevným spektrem? Fascinuje mne, jak v některých komentářích k mým článkům vyjadřují mnozí z vás obdiv, že jsem vystoupil z anonymity a píši pod svým skutečným jménem. Další zase vyjadřují strach, jaké to pro mne bude mít následky. (Já jim za tuto starost o mne děkuji.) Přátelé, světe div se, zatím žádné následky nepociťuji, ba naopak a věřím, že tomu tak bude i nadále. Přestal jsem se bát, protože víc se bojím o své děti a jejich budoucnost. Zbavit se strachu je nesmírně osvobozující – věřte mi. Zčistajasna zjistíte, že jste VNITŘNĚ svobodní. Ten papiňák ve vás upustí páru a usínáte s čistým svědomím, že říkáte, co si myslíte.

(17)

Většinou si ale spousta lidí myslí totéž.

Vládnou nám zločinci, kmotři, opravdoví vykořisťovatelé non plus ultra, bez vizí, programů a hlavně bez vůle cokoli měnit, dokud budeme mlčet.

Snažím se nejen psát tyto články, ale i každodenně v práci působit aktivně na své okolí a předkládat argumenty k zamyšlení. Je pozoruhodné, kolik lidí se po takových rozhovorech probouzí jako ,,Stepfordské Paničky”, z jakéhosi dlouhého zlého snu a většinou říkají:,, Aha, no jo vidíš, to mě ani nenapadlo.”

Víte co napadlo mne? Ticho po pěšině je totiž proto, že Oni se vlastně bojí nás. Prskají a kopou kolem sebe a neumějí říkat nic jiného, než že všichni, kdo je kritizují jsou náckové a vrazi demokracie. Proboha jaké demokracie? Mladí vysokoškoláci chodí z univerzit rovnou na pracák, kvalifikovaní čtyřicátníci o práci nezavadí, protože jsou moc staří o lidech před důchodem ani nemluvě. Svoboda slova ? Nenechte se vysmát. Kolik znám lidí, kteří ani na svém pracovišti nesmějí prezentovat vlastí názory. Máme otevřené hranice tak nehorázně, že k nám proudí zločinci, vrazi, příživníci a lidé nakažení nemocemi, které byly u nás kdysi již dávno vymýceny. Nechci zpět ostnaté dráty, ale vládu pořádku, zákona a práva. Potraviny v našich obchodech jsou nekvalitní, jsme popelnicí Evropy, občany druhé kategorie.

Někdo mi říkal:,, Prosímtě za komunistů se stály fronty na banány a teď máš všude zboží plný regály, tak na co si stěžuješ?” To je svatá Pravda. Když jste si ale tehdy tu frontu vystáli, tak se ty banány daly s prominutím žrát. Považte, kdy jste se naposledy zakousli do chutného červeného šťavnatého rajčete? Koupil jsem již několikrát šlehačku, která se nedá ušlehat. Chléb vám zplesniví do tří dnů a tak dále a tak dále, ale my jedem pořád ,, Močálem černým kolem bílých skal.” Mimochodem, copak plné regály mnohdy nepotřebných cetek jsou smyslem života? Kde je pokora, kultura ducha, kolik lidí dnes čte knihy ?Nejsem levičák a socialismus bych zpátky nechtěl. Změna nastat musela, ale je to ubohý výsledek ,,velikého” začátku.

Vím, že je krize. Kdosi se nudil a tak ji vyrobil. Týká se celé Evropy, ba celého světa, ale tady v té naší malé kotlince, právě proto, že je tak malá, je to jaksi velmi markantní.

Zatím pociťujeme jenom symptomy, ale důsledky, pokud budeme ,,rejt držkama v zemi,” /Karle Kryle ty to vidíš/ se brzy dostaví.

Vyzývám vás tedy, jako váš spoluobčan otevřeně k nulové toleranci k nespravedlnostem, šlendriánům a k občanské neposlušnosti.

Věřte mi, že ti samečci každý den v televizi machrují, ale mají plné kalhoty, abychom nevyrazili do ulic. Vezměme si příklad z Islandu a pojďme konečně vymést ten Augiášův chlív. ZBAVTE SE STRACHU, ať se konečně bojí jenom ONI.

Pomalu se nám blíží listopad. Zamyslete se nad tím, jestli už by konečně nepatřila na mafiánský samet hrubá záplata.

Váš Zbyšek Pantůček.

© 2011-1999 Vladimír Stwora

(18)

+++++++++++++++++++++++++++++

- Važení priatelia, Dovolte mi pozvať Vás na koncert jednej z najlepších českých bluesových speváčok Petry Börnerovej. Koncert sa uskutoční 1.10.2011 v hostinci u Čierneho psa v Komárne.

Kedves barátaim, Fogadjátok el szíves meghívásom Petra Börnerová, Csehország eggyik legjobb blues enekesnı fellépésére, amely Októner1.-én lessz a Fekete Kutya vendéglıben RÉV-Komáromban.

+++++++++++++++++++++++++++++ 3. 10. 2011, 19. 09 h

Na chválu vína a na krásu...

Poézia charizmatickej poetky, blues a spirituálny tanec Ojedinelé vystúpenie, koncipované iba pre tento večer

Účinkujú:

Judita Kaššovicová - Juraj Turtev - Perla Perpetua Voberová

Vstupné: 3 ,- €

- - -

Dramaturg ART večerov Ivan Kováč ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ! www.scherz.sk,Ffacebook: ART klub Scherz rezervovanie miest: artklub.scherz@gmail.com

Program je s kaviarenskou obsluhou a v nefajčiarskom prostredí

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

Miestny odbor Matice slovenskej Bratislava I, Dunajská 18, 812 51 Bratislava 1 Milé matičiarky, milí matičiari,

V 2. polroku 2011 v duchu tradície nášho MO budeme pokračovať v stretnutiach našich členov so zaujímavými osobnosťami politického a spoločenského života realizovaním prednášok z cyklu Slovensko2011, tak ako aj v prechádzajúcich rokoch, každú poslednú stredu v mesiaci o 17. 00 s nasledovnými osobnosťami:

Streda 28. septembra 2011

Prof. PhDr. Marcela Gbúrová. PhD., politologička

Streda 26. októbra 2011

Prof. PhDr. Emília Hrabovcová, PhD., historička

Streda 30. novembra 2011

Mgr. Art. Dušan Jarjabek, poslanec NR SR, operný spevák

Streda 14. decembra 2011 Vianočný večierok

Streda 25. januára 2012

JUDr. Milan Janičina, exminister privatizácie, predseda Panslovanskej únie

Miestom konania prednášok ostávajú prednáškové priestory v suteréne kostola saleziánov na rohu Miletičovej a Záhradníckej ulice, do ktorých sa vchádza stredným vchodom kostola za sochou dona Bosca, od ktorého vedú schody smerom do suterénu, kde sa prednáškové priestory nachádzajú.

(19)

!!!! Pozor zmena !!!!

Vedenie Matice slovenskej vypovedalo nájomnú zmluvu majiteľom priestorov na 6. poschodí budovy Dunajská č.18, a preto od septembra 2011 pre administratívno-konzultačné potreby som Vám k dispozícii tak ako doteraz každý utorok v čase od 15.00 do 17.00 hod. na Grösslingovej ul. č. 23, t.j. v zasadačke sídla Matice slovenskej alebo v prípade, že zasadačka nebude voľná, na Grösslingovej ul. č. 6 vchod vedľa predajne UNICEF, zvonček Ing. Magdaléna Sulanová-Marketing servis, o čom bude v takom prípade vždy oznam na dverách hlavného vchodu do Matice.

Je možné aj individuálne stretnutie mimo tohto termínu na základe telefonického dohovoru so mnou (tel. 0903/431 518, 44 88 24 88).

+++++++++++++++++++++++

Aktuálnou zostáva požiadavka na tých členov, ktorým vznikne nejaká možnosť prístupu na internet, aby ste mi oznámili e-mailovú adresu, na ktorú by Vám bolo možné posielať informácie MO, a síce oznámením na moju e-mailovú adresu: realityms@realityms.com alebo telefonicky na vyššie uvedené telefónne čísla, resp. osobne. Môžeme tak jednak ušetriť

finančné prostriedky vynaložené na poštovné, ale aj flexibilnejšie Vás informovať o dianí a akciách nielen v rámci nášho MO, ale aj o celomatičných podujatiach.

Úspešný štart 2. polovice našich matičných aktivít roku 2011 Vám praje a na spoločné stretnutia a podujatia v 2. polroku s Vami sa teší

Ing. Magdaléna Sulanová

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

Vernisáž_ALTERNATÍVNA SLOVENSKÁ GRAFIKA_v piatok 23.9.2011 o 18:00 hod. Vážení priatelia,

srdečne Vás pozývame na otvorenie výstavy

ALTERNATÍVNA SLOVENSKÁ GRAFIKA

Autori: Marián Čunderlík, Miloš Urbásek, Jozef Jankovič, Július Koller, Stanislav Filko, Jana Želibská, Rudolf Sikora, Dezider Tóth, Daniel Fischer, Otis Laubert, Marián Mudroch, Igor Kalný, Vladimír Havrilla, Veronika Rónaiová, Peter Rónai, Peter Kalmus, Ľubomír Stacho,

Milan Sokol, Blažej Baláž, Roman Galovský, Pavlína Fichta Čierna, Marko Blažo, Erik Binder,

Marek Kvetan, Martin Derner, Svätopluk Mikyta Kurátorka: Alena Vrbanová

Trvanie: 24.9.2011 - 5.11.2011

v piatok 23. septembra 2011 o 18:00 hod. v Galérii Cypriána Majerníka

(Ventúrska 9, 2. posch., Bratislava)

Pozvánku a tlačovú správu k výstave nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vašu návštevu!

Výstava sa koná pod záštitou starostky Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto PhDr. Tatiany Rosovej.

+++++++++++++++++++++++++++++

- 28.septembra 2011, 17.00 hod. Saleziani- Mileticova ul. Prof.Dr. Marcela Gburova,

SLOVENSKO 2011

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

- 29.9.2011, 19.00, Predenaskova sala, Venturska 11, Ziva veda. Reforma VS a vedy: sanca na rozvoj alebo dokoncenie likvidacie vedy?Marina Zavacka HU SAV, Emil Visnovsky, FF UK Bratislava, Mir. Tizik, SU SAV

(20)

- 4.októbra 2011 o 14 hod. Rektoratna zasadačka na Vazovovej 5. ALUMNI Klub STU. Zablahoželáme nášmu členovi prof. J. Jaroškovi k 90.narodeninám. Prof. V. Slugeň nám povie nové informácie o dianí a vývoji v jadrovej energetike po Fukušime.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

Ekonomickí vrahovia

> Pozrite si obe videá...! Oplatí sa byť informovaný! http://afinabul.blog.cz/1009/ekonomicky-vrah-manual

> Je potrebné podporovať domácu produkciu, kupovať domáce výrobky, aj za cenu že sú drahšie. Možno tie lacnejšie sú lacnejšie iba do likvidácie domácich výrobcov.

+++++++++++++++++++++++

ŠTÚROVA SPOLOČNOSŤ

záujmová organizácia slovenského vedomia

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Vyhlásenie Štúrovej spoločnosti k odstráneniu súsošia Ľudovíta Štúra na jeho námestí tzv. náhradným umiestnením repliky

pôvodného súsošia Márie Terézie.

Štúrova spoločnosť ako záujmová organizácia slovenského vedomia dôrazne protestuje proti úmyslu zmeny súčasného stavu námestia Ľudovíta Štúra v Bratislave, čo predstavuje snaha odstrániť súsošie štúrovcov ako symbolu slovenskej štátotvornej histórie a jeho nahradením pseudohistorickým súsoším Márie Terézie, čo je aktivita Bratislavského okrášľovacieho spolku (BOS).

Riešenie pôvodného súsošia MT, odhaleného v roku 1897 bolo ideologicky podriadené vtedajšej politickej situácii v dualistickej monarchii, oslavou tzv. mileniárneho výročia pre hegemonistickú politiku Maďarov a pre slovenský národ v podstate symbolom maďarizácie na čo už upozorňoval vo svojej dobovej kritike Svetozár Hurban-Vajanský. Preto bola socha v roku 1921 na už slobodnom Slovensku aj na základe zákonného nariadenia vtedajšej vládnej moci, ako ideovo nevyhovujúca, odstránená.

Súsošie štúrovcov s Ľudovítom Štúrom ako vedúcou osobnosťou predstavuje v nezávislej SR symbol genézy slovenskej modernej štátnosti a ich význam v tejto kategórii je historicky nezameniteľný, ergo jeho odstránenie na „dôstojné“, resp. „dôstojnejšie“ miesto je logický nezmysel, pretože už ich pomník určuje dôstojnosť daného miesta.

Odhliadnuc od historicko-štátno-ideových súvislostí, argument „uvedenie námestia do pôvodného stavu“ je architektonicko-umelecký i praktický nezmysel. Pôvodná socha (Fadruszov originál) nejestvuje. Daná socha nie je ani kópia (tá sa robí podľa originálu). Argument časovej architektonickej vhodnosti jedného súsošia pred druhým je pofidérny, nakoľko námestie prešlo už za existencie pôvodného súsošia prestavbou budov a v súčasnosti aj za existencie terajšieho súsošia, ďalšími stavebnými úpravami a doplnkami. Z hľadiska

(21)

celobratislavskej dopravy úplne nemožná úvaha, nakoľko striktné dodržanie dogmy „do pôvodného stavu“, by prakticky zrušilo električkovú križovatku a priebežnú automobilovú dopravu v jednom pruhu na nábreží. (a pri nejakom doplnkovom kompromise – už nejde o uvedenie do pôvodného stavu(!) – tak potom BOS-u o čo ide?).

Za Štúrovu spoločnosť Ing. Erich Píš

Bratislava 22. septembra 2011 tajomník Štúrovej spoločnosti

+++++++++++++++++++++++ Zmena daní

22. septembra 2011

(Príspevok do Stálej konferencie Panslovanskej únie‘ www.pansu.sk

Zvolil som si jednoduchý nadpis, pretože ho dnes 22/9/2011 použil denník SME. Naozaj naša vláda a minister financií asi nevedia viac o tom ako funguje ekonomický systém iba meniť daňový systém. Mohol by som uviesť aj ďalší nadpis: Lekári už dávajú výpovede, či Obce dostanú daňový mix. Ale aj novinárska obec asi nie si je vedomá zložitosti fungovania ekonomického systému, a jeho hlavných problémov. Ak by to vedeli, vláde by kládli iné otázky. I napriek tomu, že som o tom už písal aj v Stálej konferencii, vraciam sa k téme z iného pohľadu.

Hlavné problémy, na ktoré chcem upozorniť, sú v optimalizácii finančných tokov v ekonomike. Vyplývajú z najhlbšieho pochopenia HDP. Povedzme, že máme HDP rovné 690 jednotkám. Ale potom musíme mať aj 690 jednotiek príjmov. Toto je poznatok, ktorý má 75 rokov a uvádza ho každá dobrá makroekonómia. A tie príjmy môžu mať iba domácnosti,

vláda a podniky. Nech v danom roku teda platí 690 = 545,1 + 103,5 + 41,4. Toto rozdelenie musí minister financií (nielen náš, každý v EÚ) dať na schválenie. Druhý významný makroekonomický poznatok je, že v stave rovnováhy musí v ekonomike platiť táto rovnica: (S - I) + (T – G) = (X – M), kde S (140) sú úspory, I (120) sú investície, T (150) sú príjmy z daní, G (150) sú výdavky vlády, X (100) je export a M (80) je import. Čísla v zátvorkách sú hodnoty tých veličín. Ak tieto hodnoty dosadíme do uvedenej rovnice, dostaneme

(S - I) + (T – G) = (X – M) 20 + 0 = 20

Rovnosť je splnená. Ak teraz bude minister manipulovať s daňami, napr. ak vyberie 151 jednotiek (G je 150 a teda vláda má prebytok) a má byť zabezpečená rovnosť, na ľavej strane (S – I) musí byť 19. Ale to znamená, že sa musí zasiahnuť do úspor, nebudú 140 ale iba 139. Je to logické – vláda zvýšením daní ukrojila z úspor. Ak by nebola ukrojila z úspor – rozdiel by zostal 20, tak na ľavej strane je súčet 21 a teda rovnica vyžaduje, aby aj pravá strana mala hodnotu 21. Ale to znamená, že ekonomika by musela exportovať 101 jednotiek. A to je náročná úloha. Toto je systémový prístup. Ekonomika je systém a uvedené bázické (je ich viac) finančné toky ho zobrazujú. Vďaka nim vidím, čo treba čakať v ekonomike. Ani jedna vláda po roku 1989 tieto výpočty nerobí. Dôsledkom je súčasná finančná kríza – nerobia to ani ministri ostatných krajín EÚ, či USA. Nestrážené finančné toky si robia čo chcú, sú rizikové, ako to hovoria kontaminovaní ekonómovia. Aby neboli, musia sa rešpektovať ekonomické zákony; dva z nich som spomenul. Naozaj iba takú , ako nám prezentujú, detinskú ekonomickú politiku dokážeme robiť?

(22)

Ekonomickú vedu, a následne ekonomickú prax, musia zaujímať ekonomické relácie medzi ekonomickými veličinami. Z toho všetkého vyplýva potreba porozumieť ekonomickej teórii. Dôležitý nie je názov zmena daní, super hrubá mzda, ale ich obsah a ich vzťah ku kolobehu ekonomických tokov.

Ešte som neuviedol toky na zahraničných finančných trhoch, napr. výmenné kurzy, ktoré by mohli spôsobiť, že import nebude 80 ale 88 jednotiek. A to by malo obrovské dôsledky na fungovanie ekonomiky. Iba pripomeniem, že kancelár Kohl v Nemecku rozhodol, že výmenný kurz východnej a západnej marky nebude 2 : 1, ako to navrhovali ekonómovia, ale že bude 1 : 1. Videli sme, čo to narobilo v ekonomike Nemecka. Ak ovládame teóriu, vieme, čo môžeme očakávať. Tu si iba pomôžem M. Feldsteinom, ktorý v úvode knihy T. Buchholza píše: „Nikto, kto chce získať predstavu o tom, ako môžu politické kroky a prístupy ovplyvniť chod hospodárstva a aké opatrenia je nutne treba zvoliť, sa nemôže vyhnúť štúdiu týchto národohospodárskych teórií“.

Prof. Jaroslav Husár

+++++++++++++++++++++++

S Eurovalom je to veľmi jednoduché. Keďže podľa Eurostatu priemerná produktivita práce na Slovensku je 62,5% priemeru v EÚ, ale priemerná hod. mzda je len 30% priemeru v EÚ, z každého platu teda odchádza zo Slovenska polovica a touto sumou vyčíslenou na 80 miliónov Eur denne my EÚ úverujeme. Preto nemožno podporiť Euroval, alebo ak, tak pod

podmienkou, že EÚ začne splácať tento náš úver, alebo sa dohodne splátkový kalendár. +++++++++++++++++++++++

Slovaci v Rakusku

V prílohe Vám posielame informáciu o programoch, ktoré sa uskutočnia októbri 2011. Prehľad našich podujatí nájdete pod linkom: http://www.slovaci.at/program.html - zmena proramu vyhradená. | In der Anlage finden Sie die Einladung zu unseren Veranstaltungen, Sie finden die Termine regelmäßig und tagesaktuell auch im Internet -

http://www.slovaci.at/program.html

Ďakujeme Vám za Vašu priazeň a tešíme sa na stretnutie s Vami na našich podujatiach +++++++++++++++++++++++

Mili priatelia,

dovolujem si Vas upozornit na vyznamny pocin Slovenskeho rozhlasu, ktory na Radiu Slovensko zacne v nedelu 25. 9. 2011 o 12.30 hod. vysielat serial o Martinovi Razusovi a jeho rode. Repriza pojde na druhy den o 11.00 hod. na Radiu Devin. A tak to pojde az do 30. oktobra, resp. repriza posledneho dielu bude 31. oktobra. Obsadenie hlavnych postav najdete na http://www.razus.sk/novinky/. S laskavym suhlasom autorky a SRo sme vlozili do tejto stranky aj texty vsetkych siestich dielov. Mozete pripadne ucinkujucich kontrolovat. Na http://www.razus.sk/novinky/ najdete aj zakladne informacie o nasej bratsko-sesterskej organizacii Klub Martina Razusa Marosko v Brezne.

Dobry jesenny piatok vinsuje Jan Juras, Spolok Martina Razusa

+++++++++++++++++++++++

Alfred Gusenbauer: Jde nám o ty, kteří pracují, protože musí vydělávat na své živobytí. Na rozdíl od těch, kteří odstřihují kupony ze svých akcií

Bývalý předseda Sociálně demokratické strany

Rakouska a rakouský spolkový kancléř Alfred Gusenbauer byl před dvěma v měsíci v Praze hostem Jiřího Paroubka a pokřtil jeho knihu Ve službě republice. Na semináři konaném při té příležitosti se – ostatně s ohledem na obsah knihy – mluvilo ponejvíce o zahraniční politice. Gusenbauer má ale stejně zajímavé názory jako na mezinárodní politiku také na politiku

(23)

sociálně demokratických stran, jejich postavení a úkoly v současném období hospodářské krize a útoků pravice na sociální stát. Velmi zajímavý rozhovor s Alfredem Gusenbauerem vedl pro polský týdeník «Przegląd» Andrzej Dryszel. Řada myšlenek bude jistě zajímavá i pro českého čtenáře, a to nejen sociálně-demokratické orientace.

Na otázku redaktora Przeglądu Andrzeje

Dryszela Proč téměř v celé Evropě dochází k příklonu nálad a politických sympatií

směrem k pravici? Alfred Gusenbauer odpovídá: Jedná se o dočasný jev, který vůbec nemusí být trvalý. Vždyť jsme měli i období, kdy v mnoha zemích vládly sociálně-demokratické většinové vlády. Současnou dominanci pravicových týmů je možné vysvětlovat různě. Mnoho lidí uvěřilo tomu, že konzervativní strany se mohou lépe vyrovnat s krizí. To je ale jistý paradox, protože tato uskupení vždy zastávala zásady ekonomického neoliberalismu, jehož ideje jsou základem současné finanční krize.“ Gusenbauer přiznává ale obratnost, se kterou se včas distancovali od neoliberalismu a začali překládat vizi jakéhosi

«soucitného konzervatismu». Tím se jim podařilo od neoliberalismu odříznout a nakonec začali říkat:

Konzervatismus je jedna věc a příčiny krize, to je něco zcela jiného. Pomáhají jim také protievropské nálady, v mnoha zemích nastupuje snaha vrátit se k řešení problémů pouze na národní úrovni. Oslabuje se vědomí příslušnosti ke sjednocené Evropě. Jednota Evropy je mnohem důležitější pro sociální demokraty než pro konzervativce. Hospodářská politika, která je schopna rozumně regulovat trh, by měla být uskutečňována nejen na národní úrovni, ale i v rovině celé Evropě,“ říká A. Gusenbauer.

V Anglii, ve Francii i v Portugalsku sociálnědemokratické strany nevládnou, brzy zcela jistě

přijde porážka ve Španělsku. Také v Rakousku klesá podpora socialistické strany. To nevypadá na chvilkový jev,“ tlačil v rozhovoru A. Dryszel.

V Rakousku, sociální demokracie po poklesu v roce 2009 poněkud poopravila výsledky, nyní ve všech průzkumech veřejného mínění vede. Brzy budou volby ve Francii a levice má dobrou šanci stát se opět vládnoucí stranou. V Německu se koalice SPD a strany Zelení stává stále reálnější perspektivou, v italských komunálních volbách získala sociální demokracie velmi dobrý výsledek. Samozřejmě, možné jsou i porážky jako nedávno v Portugalsku a zřejmě brzy ve Španělsku, ačkoli to není předem jasné. Politická scenérie nemá jen temné barvy.“

Rozhovor se nyní již dostává k velmi aktuálním otázkám politiky sociální demokracie touto otázkou

Przeglądu: Strany levice prosazují široce rozvinutý systém sociálního plnění a nadměrné výdaje na tyto cíle jsou mnoha ekonomy a politiky považovány za překážku překonání krize. Je levice schopná dělat účinnou politiku v dobách pro hospodářství těžkých?

(24)

Hlavní příčinou finanční krize přece je pravicová, neoliberální hospodářská politika, která vedla ke všeobecné deregulaci, vzniku spekulativní bubliny a špatné situaci bank. Vlády cítily, že mají povinnost udělat vše pro záchranu bank a začaly přebírat jejich dluhy - a nyní jsou téměř všechny státy vysoce zadlužené. Ale to zadlužení není důsledkem

nějakého přebujelého sociálního systému, ale

proto, že v období krize se vlády snažily zabránit nejhoršímu. Současná tvrzení, že nadměrné sociální výdaje jsou překážkou pro překonání krize, to je naprostý nesmysl. To nebyly sociální dávky, které by způsobily krizi. Problém je, že je třeba splácet dluhy, které vznikly v důsledku bankovní a finanční krize.

Snížení sociálních dávek povede k tomu, že lidé se stanou chudšími a sníží spotřebu, což hospodářství mnoha zemí ještě více zpomalí. Kromě toho je to velmi nespravedlivé, jestliže lidé, kteří nenesou za finanční krizi absolutně žádnou vinu, mají být jejími plátci. Bylo by správné, aby se na jejím překonání podíleli ti, kdo krizi způsobili a dříve i nyní dosahují obrovských zisků.“

Pravice má jednoduché nápady, jak krizi překonat, zpravidla shodné s doporučeními MMF: snížení sociálních výdajů, snížení mezd,

pokles daní, snížení deficitu. Můžeme s tím nesouhlasit, ale není to účinný recept?, zněla další

otázka rozhovoru s A. Gusenbauerem.

Zcela určitě to účinný recept není. Metody ozdravění navrhované konzervativci jsou falešné. Je to vidět na příkladu Řecka. Veřejný dluh tam byl 145% domácího produktu, ale po aplikaci drastických úsporných opatření se ještě zvýšil a Řecko musí dostávat od Evropské unie stále větší podporu. Národní ekonomiky jsou závislé nejen na tom, jak se rozvíjí export, ale také na vlastní domácí poptávce. Evropa exportuje na jiné kontinenty pouze 8% své výroby.

Více než 90% se výroby se realizuje na domácích evropských trzích. Objem spotřeby závisí na kupní síle obyvatel. Všechny koncepce, které mohou vést k poklesu poptávky, jsou tedy velmi škodlivé ekonomicky i sociálně.“

Co v takové situaci může levice navrhnout?

Levice musí obratně vyvažovat potřeby lidí a potřeby trhu. Kapitálové zisky nemohou na rozdíl od hospodářského růstu stoupat tak drasticky rychle, musí tady být větší vyváženost. Je

třeba zvýšit daňové příjmy - to je důvod, proč jsem velkým příznivcem zdanění finančních transakcí, což přispěje také ke snížení horečky na finančních trzích. Výrazně říkám, že je třeba ulevit práci a více zatížit kapitálové zisky. Neexistuje žádný ekonomický ani morální důvod, aby ten, kdo pracuje, zaplatil až 50% daně, a někdo, kdo má na bankovním účtu velké bohatství a zvětšuje ho pomocí různých tansakcí, mohl dosáhnout toho, že bude platit ne více než 25%. Je také důležité, aby se sociální demokraté nevzdávali toho, co bylo vždy v popředí jejich zájmu, to je udržení veřejného sektoru (ve zdravotnictví, důchodech, sociálním

(25)

Tam, kde došlo v této oblasti k privatizaci, snížila se jejich kvalita a současně na ně museli občané stále více platit. Dnes se kvalita veřejného sektoru zhoršuje a úkolem sociálních demokratů je jeho obrana v zájmu všech občanů.“

Je možné obranou veřejného sektoru a sociálního státu dosáhnout voličské podpory?“- pochybuje

v otázce do jisté míry redaktor Przeglądu Andrzej Dryszel.

Levice musí pevně stát na dvou pilířích. Jedním z nich je produktivita, druhým je sociální zabezpečení.

21/http://www.vasevec.cz/clanky/alfred-gusenbauer-jde-nam-o-ty-kteri-pracuji-protoze-musi-vydelavat-na-sve-zivobyti-na-rozdil

vasevec.cz

Alfred Gusenbauer: Jde nám o ty, kteří pracují, protože musí vydělávat na své živobytí. Na rozdíl od těch, kteří odstřihují kupony ze svých akcií Oba tyto pilíře jsou potřebné. Sociální demokracie nemůže být jen obhájcem příjemců sociálních dávek, ale je zastáncem všech těch, kteří, každodenním pracovním úsilím vytvářejí celospolečenský majetek, který umožňuje sociální podporu poskytovat.

Produktivita práce a sociální zabezpečení jsou spolu pevně provázány. Jestliže na to levice zapomene, potom prohraje. Nesmíme se v Evropě odklonit od modelu sociálního státu, který přinesl desítky let života v míru, přispěl ke zvýšení bohatství a přinesl Evropě úspěch

v mezinárodní soutěži. Sociální demokracie je pro sociálně spravedlivou společnost a odmítá politiku sociálního vyloučení a poskytování milosrdenství,“ uvádí Alfred Gusenbauer.

Bývalý předseda rakouských sociálních demokratů Gusenbauer potom odmítá časté

obviňování z populistických přístupů a říká, že populismus by teoreticky měl zajistit všeobecný blahobyt zcela zadarmo. Všechno dostanou všichni a v nejlepší kvalitě. Dostanete všechno a nic za to nemusíte vydat. Sociální demokraté ale podle něho říkají: Jsme si vědomi, že existují rozdíly mezi lidmi, někteří pracují lépe, někteří hůře, ale určité minimum (školství, zdravotnictví, veřejné bezpečí) musí být dostupné všem. A každý tomu musí přispět. Ti, kteří mají hodně, přispívají více, méně bohatí - méně. V sociálním státu, který chceme a musíme bránit, docházíme společného závěru, co by mělo být nabídkou státu, kterou může využívat každý, a co patří mezi soukromé záležitosti občanů.

V další části rozhovoru se potom A. Gusenbauer vypořádává s otázkou, zda voličská základna levice

a sociální demokracie se nezmenšuje, když obyvatelstvo stárne a jak známo, starší lidé jsou více konzervativní.

Myslím, že se nezmenšuje, ale spíše roste. Starší lidé jsou odsouzeni především na důchody, a mnohem více závislí na různých státních dávkách, a to více než mladí lidé. Je běžné, a nejen dneska, že sociální demokracie v Evropě získává větší podporu voličů spíše starších než mladších. Starší část společnosti rozumí, jaký je význam bezplatné lékařské péče, valorizace důchodů, co znamená podpora seniorů v politických programech sociální demokracie. Tam, kde v Evropě je sociální demokracie silná, tam je také jistota dobrého důchodového systému a zdravotní a sociální péče. Proto starší lidé ochotněji hlasují pro sociální demokraty. Nebezpečím je něco jiného

Figure

Updating...

References

Related subjects :